Codziennik kulturalny - wtorek, 10 lutego 2009 r.

  Codziennik kulturalny - wtorek, 10 lutego 2009 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na wtorek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Duncan Patterson i inni


  20.00
  Gdynia, Klub Muzyczny Ucho, św. Piotra 2
  Bilety: 40 zł


  Anathema i Antimatter to nazwy doskonale znane fanom muzycznego podziemia. Głównym bohaterem dzisiejszego koncertu w gdyńskim klubie Ucho będzie współzałożyciel obu grup Duncan Patterson, multiinstrumentalista i autor tekstów, który w czasie swojej trwającej od początku lat 90. kariery przeszedł ewolucję od death metalu, przez gotyk i elektronikę, do alternatywnego folku.
  W programie akustycznego koncertu znajdą się kompozycje wszystkich formacji Duncana - obu wymienionych i najnowszej, Ion. Będą to utwory w aranżacjach łączących dźwięki mandolin, gitar i melodyjnych wokali. Przed występem Duncana Pattersona czekają nas jeszcze dwa krótkie sety - pomorskiego zespołu Hype i młodej irlandzkiej wokalistki Lisy Cuthbert. Lisa właśnie pracuje nad pierwszym w karierze albumem, a wśród swoich inspiracji wymienia m.in. Tori Amos, Bjork i... death metal. Grupa Hype wykonuje natomiast - jak twierdzą jej muzycy - ostry alternatywny rock.

  Skrzypek na dachu


  19.00
  Gdynia, Teatr Muzyczny, pl. Grunwaldzki 17
  Bilety: 45-75 zł


  Musical "Skrzypek na dachu" jest adaptacją książki Szolema Alejchema, opowiadającej o losach żydowskiej rodziny, skazanej na wygnanie z rodzinnej wsi w carskiej Rosji. To także obraz przemian, upadania tradycji, która nie wytrzymuje konfrontacji z nowymi zjawiskami, jednocześnie jeden z niewielu musicali mówiących w piękny, dowcipny i dramatyczny zarazem sposób o podstawowych wartościach życia i przemijaniu. Główny bohater Tewje, mieszkający wraz z żoną i pięcioma córkami w Anatewce, musi wybierać pomiędzy poszanowaniem tradycji a szczęściem dzieci. Gdyński spektakl reżyseruje Jerzy Gruza.

  DKF Kurort


  20.30
  Sopot, kino Polonia, Boh. Monte Cassino 55/57
  Bilety: 15 zł (2 projekcje)


  Dyskusyjny Klub Filmowy Kurort zaprezentuje dziś ostatni film z cyklu "Anioły i demony". Zobaczymy fil zatytułowany "Ryś", będący ekranizacją wojennego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Do młodego księdza (Jerzy Radziwiłowicz) przychodzi się wyspowiadać partyzant Ryś (Piotr Bajor), który dostał rozkaz zabicia zdrajcy Alojza (Franciszek Pieczka). Księdzu udaje się odroczyć wykonanie wyroku o kolejne dni, jednak rozumie nieuchronność egzekucji - za niewykonanie rozkazu Rysia także czeka śmierć. Ksiądz Konrad próbuje do-wiedzieć się nieco o samotnie żyjącym Alojzym, który na domiar złego nie cieszy się wśród mieszkańców wioski dobrą opinią. Wikary przypadkiem odkrywa tajemnicę Alojzego, który jak się okazuje, ukrywa żydowską rodzinę. Podczas kolejnej rozmowy z Rysiem ksiądz Konrad proponuje, że wykona egzekucję za niego, dzięki czemu ocali jego młodą duszę przed wiecznym potępieniem.

  Ćma w rodzinnym kurorcie


  20.00
  Sopot, klub Papryka, Grunwaldzka 11
  Bilety: 10 zł


  Trwa gorączkowa działalność niedawno wyremontowanego klubu Papryka. Tym razem zagra w nim rodzimy zespół Ćma, który powstał w kurorcie przed niespełna sześcioma laty. Obecny skład grupy tworzą Grzegorz Rozkwitalski (bas, śpiew), Joanna Rozkwitalska (instrumenty klawiszowe, bas, śpiew), Adam Piskorz (gitary), Michał Ciesielski (saksofony) i Mateusz Drewing (perkusja). Przyznają się do fascynacji trójmiejską sceną alternatywną sprzed lat, a wśród swoich inspiracji wymieniają rocka, jazz i folk. Mają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia kilku konkursów studenckich, przeglądów piosenki turystycznej i rocka niezależnego. Utwór "Twój czas" ukazał się na
  składance "Don't Panic we are from Poland vol. 3" i jest dostępny w internecie.

  Zwyczajne szaleństwa


  19.00
  Gdańsk, teatr Wybrzeże, św. Ducha 2
  Bilety: 20 i 30 zł


  Peter Zelenka, znany polskiej publiczności przede wszystkim jako twórca filmów (m.in. "Guzikowcy" i "Samotni"), napisał "Zwyczajne szaleństwa" podczas prób prowadzonych w niewielkim praskim teatrze. Kilka miesięcy później sztuka zdobyła tytuł najlepszego czeskiego spektaklu 2001 roku. Na scenie teatru Wybrzeże purenonsens miesza się z poezją, tworząc mądrą opowieść o poszukiwaniu szczęścia, tęsknocie za miłością, zmaganiu z samotnością. A wszystko opowiedziane z typowo czeskim poczuciem humoru.

  Jam session


  20.00
  Gdańsk, Blue Time Jazz, Kaprów 19D
  Wstęp wolny


  We wtorki w Blue Time odbywają się jam session. Gospodarzem imprezy jest Piotr Jankowski. Towarzyszą mu kontrabasiści Piotr Lemańczyk i Piotr Kułakowski, gitarzysta Marcin Wądołowski oraz saksofonista Tomasz Wendt.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo