Tablice dwujęzyczne pod znakiem zapytania

  Tablice dwujęzyczne pod znakiem zapytania

  Alicja Zielińska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Przez kilka dni niepokój i nerwowa atmosfera zapanowały w gminie Stężyca. Okazało się, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie przyznało pieniędzy na postawienie tablic drogowych z dwujęzycznymi napisami - po polsku i kaszubsku.
  Podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim przedstawiciel MSWiA oświadczył, iż w budżecie ministerstwa nie przewidziano kwoty umożliwiającej wymianę tablic w gminie Stężyca.

  Oburzeni byli samorządowcy i działacze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz mieszkańcy. - Wnioskowaliśmy o 120 tysięcy złotych - wyjaśnia Czesław Witkowski, wójt Stężycy. - Przyznano nam tylko 70 tysięcy. To zdecydowanie za mało, by wykonać to, co zaplanowaliśmy. Nie podpisaliśmy więc umowy i upomnieliśmy się o pozostałą kwotę.

  W lepszym położeniu znalazła się gmina Chmielno, otrzymała 75 tys. zł, o które wnioskowała. Umowa z MSWiA została podpisana już w czwartek 19 czerwca.

  Gminy Stężyca i Chmielno jako pierwsze dopełniły wszelkich niezbędnych formalności, pozwalających na postawienie przy drogach tablic z nazwami w dwóch językach.

  Tablicami z kaszubskimi nazwami samorządowcy chcą promować swój teren. W Polsce z inicjatywą taką wystąpiły na razie gminy tylko dwóch województw - opolskiego i pomorskiego. - To nie jest takie proste - dodaje Łukasz Grzędzicki, działacz ZKP w Szymbarku. - Po przeszło trzech latach od wejścia w życie ustawy o mniejszościach narodowych i języku regionalnym w żadnej gminie kaszubskiej nie udało się jeszcze legalnie postawić tablic z nazwami miejscowości w języku kaszubskim.

  - Te które są, nie są zgodne z obowiązującym prawem, to czysto reklamowe chwyty, za które płaci dana gmina ze swojego budżetu. Poza tym ministerstwo bardzo zwleka z rozpatrywaniem wniosków.

  W czwartek wieczorem znalazło się brakujące dla Stężycy 50 tys. zł. - Po rozmowach i wyjaśnieniach pieniądze się znalazły - wyjaśnia poseł Stanisław Lamczyk. - Jak powiedział wiceminister Grzegorz Schetyna, to było niedopatrzenie.

  By postawić tablice zgodne z przepisami, gmina musi być wpisana do specjalnego rejestru. Na razie warunki te spełniają tylko dwie gminy - Stężyca i Chmielno. W kolejce jest już kolejnych 10 gmin.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo