Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Mieszkańcy pójdą do prokuratury

  Mieszkańcy pójdą do prokuratury

  J. Klein, R. Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Inspektorzy z Gdańskiego Zarządu Nieruchomości komunalnych ocenili, że budowa hotelu na sąsiedniej działce nie zagraża kamienicy przy ulicy Sukienniczej 19B.
  - Nie stwierdzono pogorszenia stanu technicznego kamienicy - powiedział Tadeusz Piotrowski, rzecznik prasowy GZNK.

  Z oceną nie zgadzają się mieszkańcy ponad 100-letniej kamienicy. Domagają się wstrzymania budowy na sąsiedniej działce na czas zabezpieczenia i wyremontowania kamienicy.

  - Inspektor skakał po podłodze i stwierdził, że jej uginanie się wynika z konstrukcji budynku - twierdzą lokatorzy. - Pęknięcia na świeżo wyremontowanych ścianach ocenił na 10-letnie.

  W poniedziałek w obawie o swoje życie mieszkańcy kamienicy zablokowali dojazd dla maszyn budowlanych. Prace przy budowie hotelu nie były prowadzone.

  - Gdy pracują ciężkie maszyny, cały dom "chodzi" - mówią mieszkańcy. - Kamienica jest w tragicznym stanie i może w każdym momencie się zawalić.

  Jeśli roboty nie zostaną wstrzymane, gdańszczanie nie wykluczają złożenia doniesienia do prokuratury w sprawie sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że GZNK rozważa możliwość przeprowadzenia remontu kamienicy i zamontowania ściągów stalowych. Na czas prac mieszkańcy musieliby zostać przeprowadzeni do lokali zastępczych.

  Już raz, w ubiegłym roku, Wydział Skarbu Miasta Gdańska odmówił im wykupu mieszkań. Decyzję swoją uzasadnił ekspertyzą z 2005 r., która mówi, że stan techniczny budynku jest na tyle zły, że wymaga zabezpieczenia i remontu. Do tej pory remontu nie przeprowadzono.

  - Niech nam pozwolą na wykup mieszkań. Sami przeprowadzimy remont, sąsiednia budowa musi zostać jednak wstrzymana - ripostują mieszkańcy.

  Dzisiaj w kamienicy mają zostać przeprowadzone ponowne oględziny przez inspektora nadzoru budowlanego. Na razie w

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo