Pomnik ku czci Armii Czerwonej dzieli rajców

  Pomnik ku czci Armii Czerwonej dzieli rajców

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  PiS chce usunięcia pomnika ku czci czerwonoarmistów ze Sławna. Władze miasta nie mówią nie, ale sprawa ewentualnego usunięcia monumentu nie będzie łatwa.
  "Chwała bohaterom - żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walkach z hitlerowskim najeźdźcą" - taki napis widnieje na tablicy pomnika z czerwoną gwiazdą w Sławnie. W jej rogu jest jeszcze dopisek: mieszkańcy ziemi sławieńskiej.

  - Pomnik z czerwoną gwiazdą musi zniknąć z centrum miasta - apelował na forum Rady Miejskiej w Sławnie Marek Szanel, rzecznik prasowy PiS w powiecie sławieńskim. - Postument upamiętnia czerwonoarmistów, a ci dla wielu starszych mieszkańców naszych ziem kojarzą się z grabieżcami.

  Szanel apelował do radnych, aby podjęli uchwałę w sprawie likwidacji gwiazdy.

  - Sławno najbardziej zniszczyli Rosjanie, którzy je wyzwalali - doddaje Witold Cichoński, wiceprezes zarządu Związku Żołnierzy Batalionów Roboczych "Polski Gułag" w Sławnie.

  W sprawie pomnika Cichoński napisał list otwarty, m.in. do wiadomości prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  - Mieszkam w Sławnie od 1946 roku i nie mogę znieść, że ta czerwona gwiazda nadal, jakby nigdy nic, stoi - twardo stawia sprawę Cichoński. - Ten symbol komunizmu trzeba zlikwidować.

  Ten "symbol" na razie podzielił radnych.

  - Pomnik powinien zostać na swoim miejscu - uważa radna Krystyna Tęgosik. - To żywa historia. - Zburzyć go - ripostuje radny Marek Duder. - Po co taki komunistyczny relikt?

  Jednak aby go ewentualnie ruszyć, trzeba skonsultować się w tej sprawie z ambasadą Rosji. Czy władze miasta zdecydują się na taki krok? - Nic nie jest przesądzone - stwierdza Krzysztof Frankenstein, burmistrz Sławna. - Osobiście nie jestem zwolennikiem gwiazdy, ale w sprawie zniesienia jej muszą się najpierw wypowiedzieć mieszkańcy Sławna.

  Burmistrz dodaje, że decyzję co do przyszłości pomnika podejmie Rada Miejska. PiS ma już pomysł na jego dalszy los - można go przenieść na cmentarz Komunalny.

  - Monument utworzono po wojnie, z udziałem władz radzieckich - mówi z kolei January Wysocki, przewodniczący Powiatowego Związku Kombatantów. - Powstał on na miejscu, gdzie pochowano poległych żołnierzy radzieckich. Pomnik w obecnym kształcie i stanie rozsypie się prędzej czy później. W jego miejscu należy postawić nowy obelisk z tablicą, która będzie informowała o tym, kto tu zginął oraz komu była poświęcona istniejąca gwiazda.

  Rada Miejska nie wypracowała jeszcze wspólnego stanowiska dotyczącego pomnika.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo