Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Co z planami budowy mostu Wschodniego?

Przemysław Wronecki
mat. inwestora UM Wrocław
Co stało się z planami przedłużenia obwodnicy śródmiejskiej z al. Armii Krajowej na Wielką Wyspę - pyta nasz nasz Czytelnik Michał Kowal. Odpowiedzi szukał reporter Przemysław Wronecki.

Sprecyzujmy - chodzi budowę mostu Wschodniego nad Odrą oraz tzw. Aleję Wielkiej Wyspy, która poprowadzi z estakady na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i ul. Krakowskiej aż do skrzyżowania ul. Mickiewicza i al. Paderewskiego (obok Stadionu Olimpijskiego).

Miejska spółka Wrocławskie Inwestycje, która odpowiada za przygotowanie mostu Wschodniego, złożyła kolejny wniosek o ocenę oddziaływania przeprawy na środowisko. Będzie go rozpatrywał Wydział Środowiska i Rolnictwa z wrocławskiego magistratu. Jak długo może to potrwać? Na razie nie wiadomo. Ustawodawca przewiduje na rozpatrzenie sprawy dwa miesiące, ale daje też możliwość wydłużenia tego czasu jeśli sprawa okaże się skomplikowana. A tak może być, bo przeciwko budowie od dawna protestuje część mieszkańców zrzeszonych w stowarzyszeniu Akcja Park Szczytnicki.

Przypomnijmy, że wniosek o ocenę oddziaływania na środowisko był już raz złożony, ale otrzymał negatywną decyzje. Przyczyniły się do tego m.in. właśnie działania stowarzyszenia Akcja Park Szczytnicki. Jednak wtedy miejska spółka starała się o decyzję na wariant czteropasmowy. Teraz rozpatrywany będzie wniosek na most jedno jezdniowy.

- Po otwarciu autostradowej obwodnicy Wrocławia okazało się, że znacznie spadło natężenie ruchu w centrum miasta i nie ma potrzeby budować tu dwujezdniowego mostu. Warto dodać, że nie jest jeszcze w pełni skończona wschodnia obwodnica, której otwarcie spowoduje, że przeprawa będzie służyć w większości do obsługi ruchu lokalnego - przekonuje Marek Szemplińskich z Wrocławskich Inwestycji.

Przypomnijmy, że na łamach portalu GazetaWroclawska.pl wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj zapowiedział, że pierwsze auta mostem wschodnim pojadą w 2016 roku.

Nowy most będzie miał niemal kilometr długości. Ma prowadzić nad rzekami: Oławą i Odrą. Łączna długość budowanego odcinka to 3,8 kilometra. Inwestycja będzie realizowana w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Kierowcy jednak nie muszą się obawiać, że za przejazd przez tę przeprawę będą musieli płacić. Miasto szukając inwestora jasno zaznaczyło, że takiej możliwości nie przewiduje. Żadna firma nie będzie zarabiać na przejeżdżających tą trasą kierowcach. Magistrat weźmie na siebie spłatę kosztów nowej przeprawy. Ważne jest, by warunki były jak najkorzystniejsze, tzn. roczna rata była jak najniższa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska