Życie Wojtusia w rękach NFZ

  Życie Wojtusia w rękach NFZ

  Natasza Jatczyńska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W Polsce żyje tylko kilkadziesiąt osób cierpiących na zespół Niemanna-Picka. W tym gronie znajduje się również pięcioletni Wojtuś Sokalski z Elbląga. Chłopczyk z chorobą zmaga się od trzech lat, a jego szanse na przeżycie z roku na rok maleją.
  Pomóc mogłaby terapia z zastosowaniem leku Zavesca, ale ta kosztowałaby jednak kilkaset tysięcy złotych. Rodziców malca na taki wydatek nie stać, a Narodowy Fundusz Zdrowia leku nie refunduje, bo w Polsce... nie jest rekomendowany do leczenia zespołu NP.

  Zespół Niemanna-Picka to genetyczna choroba metaboliczna. W przypadku Wojtusia zaatakowała centralny układ nerwowy. Chłopczyk przestał się rozwijać, zmaga się z przykurczami mięśni kończyn dolnych, dysfunkcjami wątroby i śledziony. - Nasz koszmar rozpoczął się, gdy Wojtuś miał dwa latka - mówi Małgorzata Sokalska, mama chorego chłopca.

  - Podczas bilansu dwulatka lekarka zauważyła, że synek ma powiększoną wątrobę. Jak się dowiedzieliśmy kilka miesięcy później, po pobycie w kilku szpitalach i wielu bolesnych dla naszego dziecka zabiegach, to był pierwszy objaw zespołu Niemanna- Picka typu C II.

  To było trzy lata temu. Od tego czasu rodzina zmaga się z chorobą synka. Niestety, w tej walce są pozostawieni praktycznie sami sobie. - O tym, że na pomoc ze strony polskiej służby zdrowia nie mamy co liczyć, przekonaliśmy się już dawno - dodaje tata dziecka Sławomir Sokalski.
  Rodzice nie poddają się, choć w Polsce chorzy na NP praktycznie nie są leczeni.

  - Jest szansa. To właśnie lek o nazwie Zavesca. W USA od dawna i to z dobrym skutkiem podawany jest również cierpiącym na Niemanna-Picka. Udało nam się skontaktować w tej sprawie z profesorem Marcem Petersonem, jednym z najlepszych specjalistów od NP. Zbadał synka i określił dawkę Zavescy - mówi pani Małgorzata.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Blad

  KP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Sekulski a nie Sokalski !!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo