A hotel poczeka

  Jacek Skrobisz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Europejski Fundusz Hipoteczny z Warszawy nie tak wyobrażał sobie początek inwestycji w Malborku. Spółka wyłożyła 9,5 mln zł na działkę przy ul. Piastowskiej, na której w ciągu najbliższych trzech lat miał powstać wysokiej klasy hotel.
  A właśnie tam został odkryty masowy grób, którego pochodzenie wyjaśnia obecnie m.in. Instytut Pamięci Narodowej. Budowa została wstrzymana, ale inwestor nie wycofuje się z zamiaru postawienia ekskluzywnego hotelu. Chce zrealizować inwestycję i jak zapowiada - również uczcić pamięć osób, które zostały, w niewyjaśnionych jeszcze okolicznościach, pochowane w pobliżu pokrzyżackiego zamku.

  - Wspólnie z lokalnymi władzami rozważamy różne możliwości, aby odpowiednio upamiętnić to miejsce - zapewnia Marcin Podobas, wiceprezes EFH. - Uważamy to za nasz obowiązek. Szacunek dla osób, które zostały pochowane w tym grobie, niezależnie od ich narodowości, nakazuje nam upamiętnić ich we właściwy sposób. To jest część historii Polski i Malborka. Od historii nie uciekniemy. Trzeba ją poznać, zrozumieć i wyciągnąć wnioski.

  Na razie nie wiadomo, w jaki sposób inwestor upamiętniłby ofiary, ale jeśli taka decyzja zapadnie, będzie to drugi ukłon spółki w stronę historii Malborka. Wcześniej EFH zapowiedział umieszczenie we wnętrzu hotelu elementów dawnego Domu Polskiego, który trzeba było zburzyć na potrzeby 4-gwiazdkowej inwestycji. W 1920 roku w Domu Polskim odbył się plebiscyt, w którym malborczycy decydowali o tym, czy miasto ma należeć do Polski, czy do Niemiec.

  Natomiast w masowym grobie przy ul. Piastowskiej cały czas odbywa się ekshumacja pod nadzorem archeologa. Do tej pory - od października ub. roku, gdy sprawa wyszła na jaw - wydobyto szczątki blisko 2000 osób. Wiele wskazuje na to, że w mogile złożono ofiary działań wojennych, które w pierwszych miesiącach 1945 roku toczyły się w Malborku. Od końca stycznia do początku marca Sowieci wypierali wojska niemieckie.

  Według jednej z przyjętych hipotez, w grobie pochowano ludność cywilną pochodzenia niemieckiego, który zginęła w wyniku ostrzału miasta przez Armię Czerwoną, ale także z głodu, chorób i mrozów. Nie odnaleziono jeszcze świadka ani źródeł historycznych, które pomogłyby w rozwiązaniu tajemnicy powstania masowego grobu. Docieramy jednak do osób, które przeżyły ewakuację Malborka (Marienburga) przed wejściem Armii Radzieckiej, a potem powróciły do miasta w czerwcu 1945 roku. Z ich wspomnień wynika, że przy ul. Piastowskiej i pobliskiej Solnej mogą istnieć inne masowe groby. Niedługo ma się wyjaśnić, czy rzeczywiście tak jest.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo