Ustka przejmie port morski

  Ustka przejmie port morski

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W ciągu kilku najbliższych miesięcy port morski w Ustce zmieni właściciela. Jeszcze w lutym miejscy radni rozważą sprawę uchwały dotyczącej przejęcia terenów od Skarbu Państwa. Dokument trafi później do wojewody pomorskiego, który musi zatwierdzić zmiany. Potem pozostanie tylko utworzenie miejskiej spółki Zarząd Portu Morskiego.
  W ciągu kilku najbliższych miesięcy port morski w Ustce zmieni właściciela.

  Jeszcze w lutym miejscy radni rozważą sprawę uchwały dotyczącej przejęcia terenów od Skarbu Państwa. Dokument trafi później do wojewody pomorskiego, który musi zatwierdzić zmiany. Potem pozostanie tylko utworzenie miejskiej spółki Zarząd Portu Morskiego.
  60 mln zł - tyle pieniędzy potrzebne jest na gruntowną modernizację portu w Ustce

  Urzędnicy zapewniają, że po wakacjach większość terenów portowych będzie należała do miasta. Nie wszyscy zainteresowani są jednak przekonani do pomysłu komunalizacji usteckiego portu. Część osób uważa bowiem, że przejęcie odbywa się za późno i miasto może nie pozyskać środków na rozwój portu.

  Ustecki samorząd zabiega o przejęcie terenów portowych już od 2005 roku. Zanim jednak do tego doszło, specjaliści przygotowali strategię rozwoju tego portu. Zakłada ona funkcjonowanie portu handlowego, rybackiego i mariny żeglarskiej, z naciskiem na turystykę morską i obsługę kutrów rybackich stacjonujących w Ustce.

  - W sumie zabiegamy o przejęcie połowy terenów, bo reszta należy już do prywatnych osób - mówi Marek Kurowski, wiceburmistrz Ustki. - Mamy już wszystkie uzgodnienia z Urzędem Morskim, więc nie powinno być większych problemów. Myślę, że cały proces przejmowania zajmie nam nie więcej niż trzy, cztery miesiące.

  Kurowski przyznaje, że o wiele większym problemem może być sam rozwój portu. Nie ukrywa jednak, że mają pomysł i możliwości korzystania z funduszy unijnych.

  Problem z euro


  Marek Biernacki, były wiceburmistrz Ustki, radny wojewódzki:
  - Sama idea przejęcia portu przez miasto jest dobra, ale... Moim zdaniem jednak, stało się to o kilka lat za późno i miasto może mieć teraz duże problemy z pozyskaniem funduszy unijnych na ten cel.
  Problem polega na tym, że zanim nowa spółka opracuje całą dokumentację potrzebną do korzystania z unijnych dotacji, to będzie już rok 2013, kiedy kończy się obecna pula funduszy. Wszyscy wiemy, że po tym roku rzeka euro dla Polski się skończy. Oznacza to, że miasto będzie musiało remontować port za swoje pieniądze, a takich wydatków na pewno nie udźwignie. Poza tym samorządowcy nie powinni się upierać przy porcie handlowym i rybackim. Największy nacisk powinniśmy kłaść na turystykę morską, bo to jest przyszłość dla Ustki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo