Od lutego rosyjskie drogi z nową opłatą

  Od lutego rosyjskie drogi z nową opłatą

  Natasza Jatczyńska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Kierowcy ciężarówek wjeżdżających z Polski do Rosji od lutego muszą płacić za korzystanie z rosyjskich dróg. Tzw. wjazdówka to dla kierowcy lub jego firmy wydatek 115 zł za tydzień. Dodatkowa opłata uderzy po kieszeni sporą liczbę przewoźników oraz firm spedycyjnych.
  - Tylko granicę z obwodem kaliningradzkim dziennie przekracza 1500 samochodów ciężarowych - mówi Justyna Szubstarska, rzecznik komendanta warmińsko-mazurskiego oddziału Straży Granicznej.
  Postanowienie rządu Federacji Rosyjskiej w sprawie opłat za korzystanie z dróg na terytorium federacji przez samochody zarejestrowane poza nią weszło w życie 1 lutego. Podlegają im samochody ciężarowe o ładowności powyżej 3,5 tony.

  Przepis dotyczy przewoźników z państw UE, w tym więc i Polski oraz Szwajcarii i Turkmenistanu.
  Choć opłaty już obowiązują, wielu przewoźników o tym nie wie. - O "wjazdówkach" dowiedziałam się przypadkowo. Wcześniej nikt nas o tym nie powiadomił - przyznaje Jurata Różenkowska, spedytor z STM Group z Olsztyna. - Kierowcy dzwonią po informacje. Jednak poza wyjaśnieniem, że postanowienie weszło w życie, nic nie jesteśmy w stanie powiedzieć - dodaje Szubstarska.

  O wchodzących opłatach drogowych zostały powiadomione stowarzyszenia przewozowe i Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego. - Oni powinni rozesłać tę informację dalej. W tej chwili trudno mi nawet powiedzieć, kiedy dokładnie wyszła od nas. Ustalę to - powiedział nam w poniedziałek Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo