PO zbiera podpisy przeciw inicjatywie PiS

  PO zbiera podpisy przeciw inicjatywie PiS

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Są już pierwsze reakcje na pomysł Prawa i Sprawiedliwości dotyczący powołania województwa środkowopomorskiego. Przedstawiciele słupskich struktur Platformy Obywatelskiej ruszają ze zbiórką podpisów za integralnością z województwem pomorskim i zachowaniem ziemi słupskiej w tym województwie. Podpisy mają być zbierane wśród mieszkańców naszego regionu.
  W ostatni weekend na zjeździe programowym PiS, który odbył się w Krakowie, członkowie tej partii podjęli uchwałę programową dotyczącą utworzenia dwóch nowych województw - środkowopomorskiego i warszawskiego. Prace nad utworzeniem województw mają ruszyć wiosną tego roku, jeżeli PiS znajdzie poparcie w sejmie, lub za dwa lata, kiedy partia (jak zakładają jej przywódcy) wróci do władzy. Jednak jeszcze dwa lata temu, kiedy PiS było u władzy, a w Sejmie leżał obywatelski projekt ustawy dotyczący utworzenia nowego województwa (poparło go 140 tysięcy osób), nikt się nim nie interesował i ostatecznie wylądował w koszu. Mówili o tym wczoraj politycy PO.


  - Przez dwa lata PiS miało możliwość utworzenia nowego województwa i nic z tym nie zrobiło - mówi słupski poseł PO Zbigniew Konwiński. - Dla nas jest to czysto populistyczne zagranie. Dlatego chcemy rozpocząć swoją akcję za integralnością z województwem pomorskim. Wiemy, że mieszkańcy tego regionu są przeciwko środkowopomorskiemu i nasza akcja będzie miała poparcie społeczeństwa.
  Konwiński wskazał również, że nowe województwo byłoby najbiedniejszym województwem w Polsce.

  Dochód na jednego mieszkańca wyniósłby jedynie 39 zł (w woj. pomorskim jest obecnie 81 zł , a w zachodniopomorskim 47). Dodatkowo nowe województwo straciłoby unijne dotacje. Odbiłoby się to również negatywnie na prowadzonych już inwestycjach (między innymi budowa szpitala wojewódzkiego w Słupsku, rozwój Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej czy budowa trasy szybkiego ruchu S6).
  Ale pełnej zgody na utworzenie nowego województwa nie ma w samym PiS. Jolanta Szczypińska, słupska posłanka PiS, nie jest przychylna tworzeniu nowego województwa. Uspokaja jednak i twierdzi, że nie jest to jeszcze konkretna decyzja partii, a jedynie zapis do projektu.

  - Każdy z posłów miał prawo zgłaszać swój wniosek do projektu programu naszej partii i tak też się stało - stwierdza posłanka. - Oczywiście nie zmieniam swojego zdania i nadal jestem przeciwko tworzeniu nowego województwa, tym bardziej teraz, kiedy mamy kryzys gospodarczy. Faktem jest jednak, że mieszkańcy naszego regionu są marginalizowani w obecnym województwie. Widać to szczególnie przy rozdziale środków unijnych. To raczej tym problemem powinna się zająć obecna partia rządząca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo