Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Nie odpowiadać ogniem

  Nie odpowiadać ogniem

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Polscy marynarze z "Sirius Star" wrócili cało do domów, ale to nie znaczy, że około 60 tys. Polaków pracujących na morzu może spać spokojnie. Jak zminimalizować ryzyko kolejnych porwań - dociekała Aleksandra Dylejko
  W końcu stało się - pomyślał Krzysztof Kubiak, gdy 17 listopada ub. roku usłyszał, że piraci porwali "Sirius Star". 42-letni Kubiak, gdynianin, profesor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, specjalista do spraw terroryzmu morskiego, wiedział bowiem, że porwania w tej części świata prędzej czy później należało się spodziewać.

  - Zaskoczyła mnie tylko wielkość uprowadzonego zbiornikowca - przyznaje.
  - Przy okazji stało się jasne, że piraci rozciągnęli swoje macki również na szlak z Zatoki Perskiej do Ameryki, dookoła Przylądka Dobrej Nadziei. Do tej pory atakowali głównie na jednej z ważniejszych z punktu widzenia Europy arterii, czyli z Dalekiego Wschodu i Zatoki Perskiej do Europy oraz u wybrzeży Somalii.

  Bardziej morscy od Anglików  W uwolnionej kilkanaście dni temu załodze "Sirius Star'" było dwóch Polaków: kapitan Marek Niski z Goleniowa i Leszek Adler, oficer techniczny z Gdyni. I, niestety, można się spodziewać, że coraz częściej przy okazji porwań słyszeć będziemy podobne wieści. Sto kilkadziesiąt statków należących do firm polskich żegluje (pod różnymi banderami) po morzach. Marynarze zatrudniają się też u obcych armatorów. Ilu naszych rodaków utrzymuje się z pływania, dokładnie nie wiadomo, bo nie ma instytucji, która by to dokładnie liczyła. Zakłada się jednak, że na statkach handlowych pracuje 38-40 tys. Polaków.
  1 3 4 5 6 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo