Paweł zdobył już Górę Kościuszki

  Paweł zdobył już Górę Kościuszki

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W morderczym upale, przekraczającym 40 st. C, Paweł Urbański, niewidomy 26-letni informatyk i ekonomista, zdobył wczoraj Górę Kościuszki, najwyższy szczyt Australii, liczący 2228 m n.p.m. To drugi z siedmiu najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów, zwanych Koroną Ziemi, pokonany przez absolwenta Uniwersytetu Gdańskiego.
  - Paweł wraz z towarzyszącymi mu przyjaciółmi - himalaistą Kubą Jakubczykiem oraz filmowcem i podróżnikiem Wojciechem Ostrowskim - weszli na Górę Kościuszki w piątek o godzinie 1.10 czasu polskiego - mówi pozostający cały czas w kontakcie z niewidzącym alpinistą Wojciech Krzymowski. - Po osiągnięciu sukcesu ekipa zbiera się już do powrotu. Spodziewamy się ich w kraju w najbliższy wtorek, 3 lutego.

  Dokładnie rok temu, w lutym 2008 r., Paweł wspierany przez przyjaciół wszedł na Kilimandżaro (5892 m n.p.m.), najwyższy szczyt Afryki.

  Wcześniej próbował zdobyć Aconcaguę(6959 m n.p.m.), ale skręcił w trasie kolano i dotarł na wysokość 5600 metrów.

  Następna w kolejce była ekspedycja na Elbrus (5642 m n.p.m.). Niestety, pogoda pokonała ekipę Pawła. On jednak się nie poddaje. W ramach projektu "Korona Ziemi - ja to widzę inaczej", chce zdobyć wszystkie siedem szczytów oraz udowodnić, że nie widząc gór można je pokonać.
  Wzorem dla Pawła jest Erik Weihenmayer , który jako jedyny niewidomy himalaista zdobył Koronę Ziemi z jej diamentem - Mount Everestem.

  Paweł stracił wzrok w wieku 13 lat. Nie przeszkodziło mu to w ukończeniu studiów, założeniu własnej firmy informatycznej, osiągnięciu sukcesów sportowych i zdobyciu wielu przyjaciół.

  Po opisaniu jego osiągnięć, m.in. w naszej gazecie, odbiera dziesiątki listów od młodych, dotkniętych kalectwem ludzi. Piszą, że jest ich nadzieją.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo