Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Biedroń na otwarciu pierwszej w regionie elektrowni słonecznej w szkole [ZDJĘCIA]

nie
Marek Klonowski/ Greenpeace
Słupsk ma pierwszą szkolną elektrownię słoneczną. To pierwsza tego typu instalacja na Pomorzu. Elektrownię zasponsorowąła organizacja Greenpeace.

Szkołą, która od wtorku będzie produkowała prąd jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Słupsku. Jest to pierwsza szkoła w północnej Polsce, która ma elektrownię słoneczną o mocy 10 kWp. Ekrany solarne zostały zamontowane na dachu sali gimnastycznej. Koszt inwestycji to ponad 30 tys. złotych. Pieniądze wyłożyła organizacja Greenpeace. Szkoła otrzymała także urządzenia do monitoringu bieżącego zużycia energii.

Czytaj też: Joanna Krupa odwiedziła Słupsk by promować adopcję zwierząt [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dzięki współpracy z samorządowcami i działaczami lokalnymi wybudowaliśmy pierwsze w Polsce szkolne elektrownie słoneczne. Z góry zakładaliśmy, że nie będzie łatwo, ale ktoś musiał zrobić ten pierwszy krok. W taki oto sposób podarowane przez nas instalacje w pewnym sensie stały się laboratorium doświadczalnym. Dzięki niemu dokładnie wiemy, co musi się zmienić w polskim prawie - powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Ze względu na obowiązujące prawo nadwyżki wyprodukowanej energii nie będą odprowadzane. Szkoły i inne organizacje pożyteczności publicznej nie prowadzą działalności gospodarczej, a tylko takie podmioty mogą korzystać z takiej możliwości.

Zobacz: Tęcza z Placu Zbawiciela stanie w Słupsku? [WIDEO]

- Rząd, zamiast tworzyć fikcyjne plany budowy elektrowni atomowych, powinien się poważnie zająć tym, by dopracować ustawę o OZE i wspierać energetykę rozproszoną. Szkoły powinny mieć możliwość produkowania energii i dzielenia się nią z sąsiadami. Rozwój energetyki obywatelskiej, opartej o rozproszone źródła energii, przyniósłby polskiej gospodarce szereg korzyści. Przede wszystkim jednak zwiększyłby niezależność i bezpieczeństwo energetyczne regionów – powiedział Robert Biedroń, prezydent Słupska.

Aby wprowadzić do polskiego prawa zmiany służące rozwojowi energetyki obywatelskiej, powstał oddolny ruch społeczny “Więcej niż energia” (www.WiecejNizEnergia.pl). Pod apelem do polityków w sprawie uznania rozwoju rozproszonych źródeł energii odnawialnej i poprawy efektywności energetycznej za krajowy priorytet inwestycyjny podpisało się do tej pory blisko 100 organizacji pozarządowych, społecznych, instytucji naukowych i samorządów (w tym również miasto Słupsk) oraz ponad 37 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki