Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejsmiczne badania dna

Jacek Klein
Petrobaltic niedługo może wzbogacić się o nową platformę
Petrobaltic niedługo może wzbogacić się o nową platformę Archiwum
Zakończyły się badania sejsmiczne dna Morza Bałtyckiego. Zleciła je gdańska firma wydobywcza Petrobaltic, należąca do Grupy Lotos. Badania na czterech koncesjach wykonała specjalizująca się w tego typu pracach francuska firma CGG Veritas.

Sejsmiczna eskadra w składzie "CGG Venturer" oraz "Maggie M." i "Ramco Energy" (asystujące mu statki pomocnicze) wypłynęła na pełne morze 18 grudnia ub.r. Planowo rejs trwać miał 46 dni, ale sprzyjająca pogoda sprawiły, że badania udało się przeprowadzić szybciej.
- W ramach projektu wykonano badania na koncesjach Gaz Południe, Łeba, Rozewie oraz Gotlandia - mówi Waldemar Plata, prokurent spółki, dyr. ds. rozwoju i strategii w Petrobalticu.

Sejsmika to jedna z metod badania budowy geologicznej ziemi. Polega na wzbudzaniu fal akustycznych i ich rejestracji za pomocą wyspecjalizowanych urządzeń. Francuska firma wykonała je w technologii dwu- i trójwymiarowej. - Znając budowę geologiczną, można wytypować potencjalne obiekty, w których mogą znajdować się węglowodory - tłumaczy Leszek Pikulski, dyrektor pionu ds. poszukiwań ropy i gazu w Petrobalticu.

Wyniki badań, po dokładnym przeanalizowaniu, będą stanowić podstawę do opracowania projektów prac geologicznych, w których wyznaczone zostaną lokalizacje przyszłych otworów wiertniczych. Dane zostaną przetworzone w lądowym ośrodku CGG Veritas, w Crawley w Wielkiej Brytanii.

- Szacujemy, że obróbka danych 2D może potrwać miesiąc, a sejsmiki 3D nawet trzy miesiące - mówi Marek Zajączkowski, przedstawiciel Petrobalticu na pokładzie "CGG Venturer".
Badania zostały prowadzone w ramach realizacji strategii rozwoju Petrobalticu do 2012 roku. Przewiduje ona radykalny wzrost wydobycia węglowodorów spod dna Bałtyku.

Rocznie do gdańskiej rafinerii spod morskiego dna ma trafiać 1 mln ton ropy naftowej. Obecnie wydobycie wynosi ok. 300 tys. ton. Grupa Lotos, mimo iż z powodu kryzysu ubiegły rok zakończyła na minusie, kontynuuje poszukiwania ropy i program rozwoju "10+". Koncern wprowadza jednak oszczędności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki