Sejsmiczne badania dna

  Sejsmiczne badania dna

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zakończyły się badania sejsmiczne dna Morza Bałtyckiego. Zleciła je gdańska firma wydobywcza Petrobaltic, należąca do Grupy Lotos. Badania na czterech koncesjach wykonała specjalizująca się w tego typu pracach francuska firma CGG Veritas.
  Sejsmiczna eskadra w składzie "CGG Venturer" oraz "Maggie M." i "Ramco Energy" (asystujące mu statki pomocnicze) wypłynęła na pełne morze 18 grudnia ub.r. Planowo rejs trwać miał 46 dni, ale sprzyjająca pogoda sprawiły, że badania udało się przeprowadzić szybciej.
  - W ramach projektu wykonano badania na koncesjach Gaz Południe, Łeba, Rozewie oraz Gotlandia - mówi Waldemar Plata, prokurent spółki, dyr. ds. rozwoju i strategii w Petrobalticu.

  Sejsmika to jedna z metod badania budowy geologicznej ziemi. Polega na wzbudzaniu fal akustycznych i ich rejestracji za pomocą wyspecjalizowanych urządzeń. Francuska firma wykonała je w technologii dwu- i trójwymiarowej. - Znając budowę geologiczną, można wytypować potencjalne obiekty, w których mogą znajdować się węglowodory - tłumaczy Leszek Pikulski, dyrektor pionu ds. poszukiwań ropy i gazu w Petrobalticu.

  Wyniki badań, po dokładnym przeanalizowaniu, będą stanowić podstawę do opracowania projektów prac geologicznych, w których wyznaczone zostaną lokalizacje przyszłych otworów wiertniczych. Dane zostaną przetworzone w lądowym ośrodku CGG Veritas, w Crawley w Wielkiej Brytanii.

  - Szacujemy, że obróbka danych 2D może potrwać miesiąc, a sejsmiki 3D nawet trzy miesiące - mówi Marek Zajączkowski, przedstawiciel Petrobalticu na pokładzie "CGG Venturer".
  Badania zostały prowadzone w ramach realizacji strategii rozwoju Petrobalticu do 2012 roku. Przewiduje ona radykalny wzrost wydobycia węglowodorów spod dna Bałtyku.

  Rocznie do gdańskiej rafinerii spod morskiego dna ma trafiać 1 mln ton ropy naftowej. Obecnie wydobycie wynosi ok. 300 tys. ton. Grupa Lotos, mimo iż z powodu kryzysu ubiegły rok zakończyła na minusie, kontynuuje poszukiwania ropy i program rozwoju "10+". Koncern wprowadza jednak oszczędności.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo