27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Billboardy na nabrzeżach

  Billboardy na nabrzeżach

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Na Wyspie Spichrzów mogłaby powstać otwarta ekspozycja historii miasta - proponuje Stefan Chwin w rozmowie z Jarosławem Zalesińskim
  Panie profesorze, gdańska Wyspa Spichrzów...
  Leży mi na sercu od bardzo dawna. Kiedyś głosiłem, że należałoby tam stworzyć uniwersytecki campus. Mam czasem takie idee, które wyglądają na fantastyczne, a ja uważam, że byłyby dobre dla miasta. Wypędzanie studentów z centrum jest przecież szaleństwem. Proszę popatrzeć, że wszystkie wielkie uniwersyteckie miasta w Polsce skupione są zawsze wokół uniwersytetów.


  Za późno na pańskie pomysły. Uniwersyteckie centrum powstaje w Oliwie.
  I takie pieniądze poszły na nowe budynki uniwersytetu w tym okropnym miejscu, że się tego nie uda zmienić. Chyba żeby sprzedać wszystkie te budynki bankom...

  Nierealne. Jeśli zatem nie campus na Wyspie Spichrzów, to co?
  Pozostaje granie na gdańskiej nucie, która jest jedyną szansą tego miasta, a jest w tej chwili okropnie zaprzepaszczana. Naprzeciwko Żurawia powstaje na przykład coś, co już teraz nadaje się tylko do wysadzenia w powietrze. W najatrakcyjniejszym miejscu, naprzeciwko ikony naszego miasta, powstaje budynek koszmarnie banalny. Takich budynków postawiono w Europie tysiące!

  Nasze redakcyjne pytanie dotyczy jednak głównie tego, czy warto nadać Wyspie Spichrzów jakiś charakter już teraz, zanim powstanie na niej zabudowa.
  W tej chwili wygląda tam tak, jakby na wyspę spadła bomba atomowa. To oczywiste, że coś z tym należałoby zrobić. Wyspa Spichrzów mogłaby opowiadać o historii miasta.

  W jaki sposób?
  Mogłaby tam powstać duża, otwarta ekspozycja historii miasta, dostępna dla ludzi, przyjeżdżających do Gdańska. Działa w naszym mieście od dawna grupa ludzi, którzy opracowali cały cykl popularnych albumów fotografii dawnego Gdańska. A gdyby stworzyć na Wyspie Spichrzów takie żywe albumy? Materiał jest prawie gotowy, zawarty w tych książkach. Rzecz jasna nie mam odpowiedzi na pytanie, jak to potem zabezpieczyć, żeby nie zostało poniszczone, rozniesione w pył przez wandali.

  To jest problem.
  Ale idea jest ciekawa. Taka ekspozycja oparta byłaby na kontraście. Stamtąd widać przecież nowy, odbudowany Gdańsk. Można by więc poznawać dawną historię miasta i porównywać ją z tym, co widzi się z brzegu, patrząc na Długie Pobrzeże.

  Tylko musiałyby powstać barierki wzdłuż brzegu.
  W tej chwili są tam pozostałości po nabrzeżach przy dawnych elewatorach.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo