Codziennik kulturalny - czwartek, 28 stycznia 2009 r.

  Codziennik kulturalny - czwartek, 28 stycznia 2009 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na czwartek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Mississippi Blues w Gdyni


  czwartek g. 19.30
  Gdynia, Blues Club, Portowa 9,
  Bilety: 15 zł.

  W gdyńskiej kolebce bluesa, Blues Clubie, zagra dobrze znana trójmiejskim słuchaczom formacja Mississippi Blues. Podczas dzisiejszego koncertu grupy odbędzie się także promocja autorskiej płyty obecnego lidera zespołu, gitarzysty i wokalisty Mirosława "Mirasa" Stanisławowicza. Mississippi Blues powstał prawie osiemnaście lat temu z inicjatywy dwóch muzyków, właśnie Mirasa oraz harmonijkarza Marka Kędzi.
  Obecnie z gitarzystą współpracuje dwóch trójmiejskich muzyków - bębniarz Piotr Góra i basista Krzysztof Pomierski z grupy Debesters, z którą występował u boku takich artystów, jak Ten Years After, Anna Popovic, Michael Hill & Blues Mob. Zespół Mississippi Blues znany jest z ekspresyjnych i surowych interpretacji, które doceniła publiczność wielu festiwali i praktycznie wszystkich znaczących klubów bluesowych w Polsce. Brzmienie na tym koncercie będzie wzbogacone przez gości specjalnych - wokalistkę Joannę Knitter i harmonijkarza Krzysztofa Przybyszewskiego.

  Filmy o rocku


  18.00, 20.00
  Gdańsk, Wydział Filologiczny UG, Wita Stwosza 55
  Bilety: 10 zł.

  Muzyka rockowa już od samych rockandrollowych początków ma swoje miejsce na ekranach. DKF Miłość Blondynki zaprezentuje dwa filmy z rockiem w roli głównej, powstałe kilkanaście lat temu. Oba brytyjskie. "Back-beat" (1994) Iaina Softleya to opowieść o hamburskich początkach legendarnych The Beatles. W rolach głównych wystąpili Sheryl Lee (pamiętna z serialu "Twin Peaks") i Stephen Dorff. Z kolei "Idol" Todda Haynesa (1998) z Ewanem McGregorem, Christianem Bale i Toni Colette jest skrzyżowaniem dramatu psychologicznego z kryminałem rozgrywającym się w środowisku rockowych bożyszczy lat 70. Nie są to klasyczne filmy muzyczne, ale oczywiście pełne znakomitej, ponadczasowej muzyki.

  Chicago


  19.00
  Gdynia, Teatr Muzyczny, pl. Grunwaldzki 1
  Bilety: 34-70 zł.

  Oparty na sztuce Maurine Dallas Watkins musical "Chicago" zrobił karierę na całym świecie. To historia pięknych morderczyń i procesu, który odbył się w 1924 roku w Chicago. Podejrzane Roxi i Velma czekają na wyrok w stanowym więzieniu. Wynajmują cynicznego adwokata i troszczą się o to, aby ich historia ukazała się na pierwszych stronach gazet. W tej opowieści jest zdrada, korupcja, zbrodnia, piękne kobiety i pragnienie sławy. A wszystko to okraszone świetnym tańcem i fenomenalną muzyką inspirowaną klimatem jazzu lat 20.

  Bracia K.


  19.00
  Gdynia, Teatr Miejski, Bema 26
  Bilety: 22 i 28 zł.

  "Bracia Karamazow" Fiodora Dostojewskiego to jedna z najwybitniejszych powieści XIX wieku, arcydzieło rosyjskiej i światowej literatury. Na scenie Teatru Miejskiego podziwiać możemy jej adaptację, w której losy rodziny Karamazowów przedstawione zostały w intrygujący sposób, tworząc niezwykle głębokie studium ludzkiej psychiki. Bracia Iwan, Alosza i Dymitr, bękart Smierdiakow, ich rozpustny, błaznujący ojciec, piękne kobiety, duchowi mistrzowie - wprowadzają w świat skomplikowanych uczuć, zbrodniczych namiętności i metafizycznych rozterek. Są młodzi i zbuntowani i, tak jak wszyscy, nieustannie balansują między cnotą i grzechem, szlachetnością i nikczemnością.

  Metal w Uchu


  20.00
  Gdynia, Klub Muzyczny Ucho, św. Piotra 2
  Bilety: 10 zł.

  Usłyszymy aż cztery formacje grające ciężkiego rocka. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Tehace, który poprzedzą Kręgi, Sainc i Datura. Wszystkie formacje twierdzą, że grają metal otwarty na ró-ne wpływy. Tehace mają na koncie wydanie albumu "Zipped Noise From Hell", który porywa inteligentnie wykorzystaną zwierzęcą energią. I oni, i Datura (z pomorskiego Gniewa) mają staż sięgający lat 90. minionego wieku, natomiast dwa pozostałe powstały już w drugiej połowie obecnej dekady. Każda z tych formacji jest jeszcze w jakimś stopniu na dorobku, lecz wszystkie łączy pasja grania, bezkompromisowość i upodobanie do spontanicznego kontaktu z publicznością.

  Być jak Colombo


  18.00
  Gdańsk, Filia nr 2 WiMBP, Opata Jacka Rybińskiego 9
  Wstęp wolny.

  W każdy ostatni czwartek miesiąca członkowie Oliwskiego Klubu Kryminału, a także fani tego gatunku, spotykają się w oliwskiej bibliotece. Czasami gości u nich autor kryminałów, bywa, że klubowicze sami uczą się tworzyć kryminalne historie. Tak będzie dzisiaj. Spotkanie zatytułowano "Być jak Colombo", a uczestnicy będą musieli przeprowadzić śledztwo w sprawie fikcyjnego przestępstwa - ustalić sprawcę, motyw, zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do strasznych czynów. Jakich - to niespodzianka, którą przygotowuje moderator Andrzej Stawicki. Gościem będzie aspirant Zbigniew Kowalczyk z sekcji prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, który postara się, aby detektywi-amatorzy trzymali się realiów śledztwa.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo