Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  W portach mniej ładunków

  W portach mniej ładunków

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Spadają obroty w największych polskich portach morskich. Wzrost przeładunków odnotował w ubiegłym roku jedynie zespół portowy Szczecin-Świnoujście. W ostatnich latach najbardziej zmniejszyły się one w porcie gdańskim, bo z 23,3 mln ton w roku 2004 do 17,7 mln ton w 2008 roku.
  W porcie gdańskim na niskim poziomie, po spadkach w latach 2006 i 2007, utrzymały się w minionym roku przeładunki węgla i paliw płynnych, które niegdyś decydowały o obrotach. Rekordowa była liczba 366 tys. aut osobowych rozładowanych i załadowanych na samochodowce i wysoki poziom przeładunków zbóż, wynoszący 646 tys. ton. Przeładunki kontenerów, dokonywane w Gdańskim Terminalu Kontenerowym i wielkim terminalu DCT Gdańsk SA, doszły w sumie do ok. 185 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych), co oznacza ponad 10-krotne ich zwiększenie w porównaniu z rokiem 2000. Gdańskie terminale mogłyby jednak razem obsłużyć rocznie 600 tys. TEU.

  W Porcie Północnym, w Terminalu Węglowym i porcie wewnętrznym, przy nabrzeżach basenu Górniczego przeładowano razem w 2008 roku niecały 1 mln ton węgla, z czego ponad 300 ton - importowanego. Dla porównania - w roku 2003 na statki załadowano go w Gdańsku prawie 7 mln ton. Gwałtowny spadek przeładunków w ostatnich latach wynika z obniżenia o około 75 proc. ilości polskiego węgla przeznaczonego na eksport, który ekspediowany jest drogą morską. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w 2008 roku zysk netto portu gdańskiego wyniósł około 4 mln zł, gdy w roku 2007 było to 11 mln zł. Ubiegłoroczny dodatni wynik finansowy Zarządowi Morskiego Portu Gdańsk SA udało się uzyskać tylko dzięki spłaceniu przez spółkę Rudoport jej wielomilionowego zadłużenia wobec portu. W tym roku, uwzględniając przewidywany dalszy spadek przeładunków ogółem, należy się liczyć ze stratą przynajmniej kilku milionów złotych.
  Przeładunki spadają także w gdyńskim porcie.

  - W porównaniu z rekordowymi obrotami w roku 2007 ubiegły rok był dla nas gorszy - nie ukrywa Janusz Jarosiński, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA. - Pod koniec 2008 roku spadły przeładunki kontenerów, a także towarów drobnicowych, bo osłabła ich wymiana w rejonie bałtyckim. Natomiast jesienią zeszłego roku skorzystaliśmy z rozpoczęcia importu węgla przez odbiorców polskich.

  Był przeładowywany przy nabrzeżu Holenderskim. Obsługę dużych masowców z węglem umożliwiły zakończone inwestycje w porcie, takie jak pogłębienie torów wodnych i basenów oraz remonty nabrzeży.

  - W tym roku spodziewamy się spadku obrotów - przyznaje prezes Jarosiński. - Obawiamy się skutków przejścia w grudniu 2008 roku wielkiego armatora Maersk Line z naszego Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego, gdzie obsługiwano jego kontenerowce, do terminalu DCT Gdańsk SA. Wskutek tego przeładunki mogą się u nas zmniejszyć o ponad 1 milion ton.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo