Gdynia gotowa na sześciolatki

  Gdynia gotowa na sześciolatki

  Beata Jajkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rodzice 2200 gdyńskich sześciolatków mają problem. Posłać dziecko do pierwszej klasy szkoły podstawowej czy jeszcze rok zaczekać? A może zostawić w przedszkolu? Tylko wtedy co? Zapisać do zerówki czy pozwolić beztrosko się bawić?
  Ich niepokój wywołał w czwartek Sejm, który zdecydował o obniżeniu wieku szkolnego dzieci do lat sześciu. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą oświatową, którą jeszcze "klepnąć" musi Senat, od 1 września 2009 r. w tej samej klasie pobierać będą mogły nauki sześcio-i siedmiolatki. W przypadku pierwszych ustawodawca pozostawił rodzicom wybór. Przez trzy lata sami mogą podejmować decyzję o losie dziecka. Tym, którzy nie zdecydują się maluchów posadzić w szkolnych ławach, pozostaje nadal przedszkole.

  Gdynia na ewentualność przyjęcia do pierwszych klas sześciolatków przygotowywała się od kilku miesięcy. Urzędnicy robili rozeznanie co do możliwości lokalowych szkół, oglądali wyposażenie, patrzyli co trzeba dokupić, wzięli pod lupę często zaniedbane place zabaw. Efekt? W budżecie na razie wygospodarowano na ten cel 200 tys. zł. Kwota jednak będzie wyższa, bo dodatkowe środki obiecało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  - Wszystkie gdyńskie szkoły są w stanie przyjąć sześciolatków, a dobre warunki może zapewnić im 25 z 29 podstawówek w mieście - zapewnia Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni. - Dobre warunki to m.in. zajęcia dla maluchów do godziny 17, prowadzone przez dwóch nauczycieli.
  Chodzi bowiem o to, by dziecko nie musiało zostawać w świetlicy, gdzie uczęszczają dzieci starsze z klas I-III. Naszym celem jest przygotowanie dla najmłodszych dzieci oferty podobnej do przedszkolnej. W czterech gdyńskich placówkach warunki są trudniejsze. Staramy się też, by pierwsze klasy w szkołach były osobne dla sześcio- i siedmiolatków, choć z tym może być problem, jeśli zbyt mało dzieci w tym wieku zapisze się do jednej szkoły. Optymalnie bowiem klasy powinny liczyć około 20 osób.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo