Wirus zaatakował Trójmiasto

  Wirus zaatakował Trójmiasto

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pustki w przedszkolach i szkołach, firmy zmagające się z brakiem zdrowych pracowników, tłok w przychodniach i aptekach, brak wolnych miejsc w oddziałach pediatrycznych i internistycznych - fala zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne dotarła do Trójmiasta.
  Objawy u większości chorych są podobne - wysoka gorączka, silny kaszel, ból gardła, uczucie silnego rozbicia. Choć epidemiolodzy - na razie - nie potwierdzają, że mamy do czynienia z epidemią grypy, to praktycznie zewsząd dochodzą sygnały o zmasowanym ataku wirusa. - Córka zachorowała pod koniec tygodnia - mówi pani Marzena z gdyńskich Karwin. - Od piątku leży z temperaturą sięgającą 40 stopni Celsjusza! Przyniosła wirusa ze szkoły, infekcja wśród dzieciaków rozprzestrzenia się błyskawicznie. W poniedziałek w jej klasie chorowało już 11 na 27 uczniów.

  Część chorych próbuje się leczyć na własną rękę, bez konieczności zwalniania z pracy. W aptekach najbardziej popularne są teraz obniżające gorączkę salicylany i tabletki paracetamolu, syropy i tabletki na kaszel, krople na katar oraz witaminy i preparaty uodporniające. Niestety, jak twierdzą specjaliści, przechodzenie infekcji przeważnie oznacza w najlepszym przypadku co najmniej dwutygodniową kurację w łóżku.

  Nic więc dziwnego, że ze szturmem chorych z trudem radzą sobie przychodnie zdrowia. System, dopuszczający sytuację, w której do jednego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej może się zapisać nawet do 2,5 tys. pacjentów, nie sprawdza się w warunkach "małej epidemii".

  - Sytuacja jest dramatyczna - mówi zmęczony dr Jarosław Skłucki, kierujący przychodnią św. Maksymiliana przy ul. Legionów w Gdyni. - Przyjmujemy po kilkuset chorych dziennie! Zdarza się, że jeden lekarz musi w czasie pracy zbadać nawet 50 pacjentów!

  Sytuację komplikuje fakt, że wirus zaatakował także personel przychodni. Choruje już dwóch na ośmiu internistów, do pracy nie przyszła też część pielęgniarek i rejestratorek. Lekarze, którzy są zdrowi, przyjmują chorych jeszcze długo po zakończeniu czasu pracy. Niestety, nie wszyscy potrzebujący mogą w dniu zgłoszenia zapisać się do lekarza.

  - Znalezienie zastępstwa jest praktycznie niemożliwe - twierdzi dr Skłucki. - Na rynku pracy nie ma wolnych internistów, czyli lekarzy najbardziej potrzebnych w czasie nasilenia zachorowań infekcyjnych.
  1 3 4 5 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo