Pomorskie ma 10 lat

  Pomorskie ma 10 lat

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Chcesz żyć w dobrych warunkach? Zamieszkaj w województwie pomorskim - chciałoby się powiedzieć po wysłuchaniu wczorajszej informacji przedstawionej przez Jana Kozłowskiego, marszałka województwa, na uroczystej sesji sejmiku, poświęconej 10-leciu istnienia województwa pomorskiego. Znacząco rosną u nas bowiem nakłady na inwestycje, szybko spada bezrobocie.
  W 1999 roku Pomorskie osiągnęło dochody nieco ponad 130 mln zł. W zeszłym roku były one już prawie osiem razy wyższe, bo wyniosły ponad 1020 mln zł. Bezrobocie, kiedyś u nas wyższe od średniej krajowej, w roku 2003 sięgało 22,4 proc. W ciągu pięciu lat zmniejszyło się do 8,9 proc. Przybywa miejsc pracy, bo coraz więcej pieniędzy mamy na inwestycje.

  Niestety, nie wszystko układa się po naszej myśli. Zdaniem radnego Patryka Demskiego, przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Pomorskiego niekorzystny jest brak wystarczającego wpływu samorządu regionalnego na finansowanie służby zdrowia. Spod naszej kontroli wymknęła się też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Nie wiadomo, czym się skończy dla samorządów przejęcie od państwa zadłużonej spółki PKP Przewozy Regionalne.

  Jednym z najważniejszych punktów programu rocznicowej sesji było zaakcentowanie zasług gdańskich złotych medalistów z igrzysk olimpijskich w Pekinie. Honorowe wyróżnienia "Za zasługi dla województwa pomorskiego" otrzymali: Leszek Blanik - gimnastyk, Adam Korol - kajakarz oraz Tomasz Tomiak - prezes Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

  Byli radni sejmiku i członkowie Zarządu Województwa Pomorskiego otrzymali pamiątkowe upominki.
  Padła też propozycja nadania Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego imienia Lecha Bądkowskiego.

  - Oczywiście, uroczystość odbędzie się dopiero po wyremontowaniu tego pomieszczenia - zapewnił prof. Brunon Synak, przewodniczący Sejmiku Pomorskiego. Kazimierz Klawiter, były członek zarządu, zaproponował, by ustanowić święto naszego regionu. Dobrą datą byłby 10 lutego, zaproponowany też przez Grzegorza Grzelaka, przewodniczącego sejmiku I kadencji.

  Jednym z najważniejszych punktów obrad roboczej części sesji było przyjęcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2009 Rokiem Regionu Morza Bałtyckiego. Pomorskie włącza się w ten sposób w ogólnoeuropejskie działania na rzecz naszego morza i w opracowanie unijnej strategii rozwoju regionu Bałtyku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo