Elektrownie nad zatoką

  Elektrownie nad zatoką

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Aż trzy duże "fabryki" prądu mogą w ciągu najbliższych kilku lat powstać w Trójmieście. Mają one korzystać z paliwa gazowego lub stałego. Nie jest wykluczone używanie węgla pochodzącego z importu, a dostarczanego do Polski drogą morską.
  Najbardziej zaawansowane są przygotowania do budowy elektrowni gazowej, w rejonie rafinerii, należącej do Grupy Lotos. Trzy spółki: Lotos, Energa oraz PGNiG podpisały już list intencyjny.
  Bardzo konkretne są plany lokalizacji dużej elektrowni węglowej niedaleko magazynu tego opału w Porcie Północnym.

  Według Waldemara Dunajewskiego, prezesa zarządu Elektrociepłowni Wybrzeże, pomysł budowy elektrowni węglowej w Porcie Połnocnym jest bardzo korzystny dla naszego regionu.
  Musimy się jednak szybko zdecydować. Jeżeli decyzja o budowie zapadłaby jeszcze w bieżącym roku, zakład zacząłby funkcjonować w 2016 roku. Elektrownia węglowa w Gdańsku ma posiadać moc około 1800 megawatów - dwa bloki po 900 MW.

  - Zawieranie kontraktów na budowę tak dużych obiektów odbywa się nawet z 15-letnim wyprzedzeniem - mówi prezes Waldemar Dunajewski.
  W Gdańsku taką wytwórnię prądu jest gotowa wybudować spółka EDF - Electricité de France, współwłaścicielka Elektrociepłowni Wybrzeże.

  Zdaniem prezesa Waldemara Dunajewskiego, elektrownia węglowa byłaby obiektem w porcie najmniej szkodzącym środowisku. Przyniosłaby wiele korzyści województwu. Stałaby się lokomotywą rozwoju gospodarczego miasta i regionu, bez wydawania pieniędzy z budżetu miasta czy województwa. Funkcjonowanie takiej elektrowni zrekompensowałoby niestabilność produkcji prądu przez wiatraki, których coraz więcej w naszym regionie jest wznoszonych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co to jest?

  pp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 18

  1 Zdjęcie nie przedstawia Rejonu Portu Północnego.
  2. "Zdaniem prezesa Waldemara Dunajewskiego, elektrownia węglowa byłaby obiektem w porcie najmniej szkodzącym środowisku." Czyli rozumiem, że...rozwiń całość

  1 Zdjęcie nie przedstawia Rejonu Portu Północnego.
  2. "Zdaniem prezesa Waldemara Dunajewskiego, elektrownia węglowa byłaby obiektem w porcie najmniej szkodzącym środowisku." Czyli rozumiem, że taka latarnia, albo kapitanat to bardziej szkodzące obiekty?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo