Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownie nad zatoką

Kazimierz Netka
Rejon Portu Północnego w Gdańsku. Tu ma powstać nowoczesna elektrownia węglowa
Rejon Portu Północnego w Gdańsku. Tu ma powstać nowoczesna elektrownia węglowa Robert Kwiatek/Archiwum
Aż trzy duże "fabryki" prądu mogą w ciągu najbliższych kilku lat powstać w Trójmieście. Mają one korzystać z paliwa gazowego lub stałego. Nie jest wykluczone używanie węgla pochodzącego z importu, a dostarczanego do Polski drogą morską.

Najbardziej zaawansowane są przygotowania do budowy elektrowni gazowej, w rejonie rafinerii, należącej do Grupy Lotos. Trzy spółki: Lotos, Energa oraz PGNiG podpisały już list intencyjny.
Bardzo konkretne są plany lokalizacji dużej elektrowni węglowej niedaleko magazynu tego opału w Porcie Północnym.

Według Waldemara Dunajewskiego, prezesa zarządu Elektrociepłowni Wybrzeże, pomysł budowy elektrowni węglowej w Porcie Połnocnym jest bardzo korzystny dla naszego regionu. Musimy się jednak szybko zdecydować. Jeżeli decyzja o budowie zapadłaby jeszcze w bieżącym roku, zakład zacząłby funkcjonować w 2016 roku. Elektrownia węglowa w Gdańsku ma posiadać moc około 1800 megawatów - dwa bloki po 900 MW.

- Zawieranie kontraktów na budowę tak dużych obiektów odbywa się nawet z 15-letnim wyprzedzeniem - mówi prezes Waldemar Dunajewski.
W Gdańsku taką wytwórnię prądu jest gotowa wybudować spółka EDF - Electricité de France, współwłaścicielka Elektrociepłowni Wybrzeże.

Zdaniem prezesa Waldemara Dunajewskiego, elektrownia węglowa byłaby obiektem w porcie najmniej szkodzącym środowisku. Przyniosłaby wiele korzyści województwu. Stałaby się lokomotywą rozwoju gospodarczego miasta i regionu, bez wydawania pieniędzy z budżetu miasta czy województwa. Funkcjonowanie takiej elektrowni zrekompensowałoby niestabilność produkcji prądu przez wiatraki, których coraz więcej w naszym regionie jest wznoszonych.
W Gdańsku są też dobre warunki do przekazywania prądu do sieci energetycznej przez odległy o kilka kilometrów główny punk zasilania Błonia. Budowa jednego bloku o mocy 900 MW trwałaby cztery lata, a zajęcie miałoby przy tym 2 do 3 tys. osób. Podobnie byłoby w przypadku drugiego bloku, o takiej samej mocy. Czas eksploatacji wyniósłby 40 lat.
Zastrzeżenia zgłaszają jednak ekolodzy. Prezes Dunajewski uspokaja tymczasem, że zakład spełni wszelkie wymogi Unii Europejskiej.

Trzecia planowana w Trójmieście elektrownia, ale gazowa, ma powstać w Gdyni - na terenie Elektrociepłowni 3. Budową jej zainteresowane są, oprócz EC, także Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Energa, bo powstanie takiego obiektu znacznie poprawi bezpieczeństwo energetyczne w Pomorskiem. Moc gazowego bloku w EC Gdynia ma wynieść 120 megawatów. Ta lokalizacja jest korzystna ze względu na bliskość dużych zasobów gazu. W pobliskim Kosakowie właśnie rozpoczęła się budowa magazynów. Kawerny na gaz płynny mają zostać wypłukane w pokładach soli kamiennej, około kilometra poniżej powierzchni ziemi.

Deficyt prądu
Rozpoczęcie budowy nowych elektrowni w Pomorskiem jest sprawą pilną.
Mamy bowiem za mało własnych źródeł. Potrzeby zaspokajamy w zaledwie około 30 procentach. Resztę elektryczności importujemy z innych części kraju, a prąd stamtąd dociera do nas przestarzałymi liniami przesyłowymi. Problem niedostatku prądu w Pomorskiem może rozwiązać elektrownia atomowa. Konkretna decyzja o rozpoczęciu jej budowy jeszcze nie zapadła. Powstanie ona jednak najwcześniej za kilkanaście lat.

1800 MW to moc elektrowni węglowej projektowanej w Porcie Północnym w Gdańsku

2500 tyle osób będzie miało pracę przy budowie elektrowni, przez osiem lat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki