28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Codziennik kulturalny - poniedziałek, 26 stycznia 2009 r.

  Codziennik kulturalny - poniedziałek, 26 stycznia 2009 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na poniedziałek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Szaleństwo we dwoje


  poniedziałek g. 19.00
  Gdańsk, klub Plama, Pilotów 11
  Bilety: 10 zł.

  Teatr w blokowisku po raz kolejny zaprezentuje sztukę Eugene Ionesco - "Szaleństwo we dwoje". To historia wieloletniej pary kochanków (Iwona Fijałkowska i Maciej Szemiel) prowadzącej ze sobą nieustające sprzeczki. W bezpardonowej walce o najmniejsze nawet drobiazgi nie zauważają, że świat dookoła wali się w gruzach.
  Wojenny kataklizm powoduje zniszczenie ich mieszkania, a wraz z nim ich misternie budowanego poczucia bezpieczeństwa. W spektaklu reżyserowanym przez Marka Branda niewiele jest rekwizytów. Główny element scenografii to drewniana, obrotowa szafa. Wiruje po scenie. Można się w niej ukryć, gdy strzelają, może być oknem na świat. Wbrew pozorom wiele się dzieje na scenie, aż kipi od namiętności. Od nienawiści do miłości jest tylko jeden krok, więc obelgi za-mieniają się w czułe słowa. Jedną z najlepszych scen jest zmysłowe tango, pełne pasji i żaru. W rytm muzyki On i Ona rozmawiają ze sobą, kochają się i nienawidzą. Scenografia i kostiumy to dzieło Elwiry Twardowskiej, muzyka - Pawła Nowickiego.

  Posłuchaj bluesa


  20.00
  Gdańsk, Blue Time Jazz Club, Kaprów 19D
  Wstęp wolny.

  W poniedziałki w Blue Time odbywają się bluesowe jam session. Gospodarzem imprezy jest perkusista Tadeusz Leszczyński. Towarzyszą mu gitarzysta Adam Koperwas, basista Kazimierz Kaszubo-wski, pianista Kamil Chmielowiec oraz wokalista Kazimierz Miękina.

  Wieczorynka


  17.30
  Sopot, Filia nr 2 MBP, Kraszewskiego 26
  Wstęp wolny.

  Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie zaprasza dzisiaj na zajęcia głośnego czytania dzieciom. Celem spotkań organizowanych dla młodszych dzieci pod hasłem "Wieczorynka" jest zachęcenie do czytania książek i korzystania z usług biblioteki. Uczestnicy spotkań mogą swobodnie wyrażać swoje opinie na temat czytanego utworu, prosić o wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii, zilustrować przeczytany tekst lub narysować to, co może kojarzy im się z treścią dzieła. Prace wykonane podczas spotkań będzie można podziwiać w budynku biblioteki.

  Kino oniryczne


  18.10, 20.00
  Gdańsk, kino Żak, Grunwaldzka 195/197
  Bilety: 12 i 14 zł.

  Od dwóch tygodni w kinie Żak trwa przegląd "Kino oniryczne". Twierdzenie, że fenomen filmu przypomina sen, towarzyszy dziejom kina od stu lat. Przekonanie to wyrażali liczni znakomici reżyserzy. Luis Bunuel uważał, że mechanizm projekcji obrazów filmowych jest ze wszystkich środków artystycznej ekspresji najbliższy uśpionego umysłu. Dzisiaj w Żaku zobaczy dwie projekcje - kultowe dzieło wybitnego szwedzkiego reżysera i scenarzysty Ingmara Bergmana "Tam, gdzie rosną poziomki" (g. 20.00) oraz "eXistenZ" (g.18.10) zafascynowanego groteską, ludzką cielesnością, zwierzęcością i seksualnością kanadyjskiego twórcy, Davida Cronenberga. Bohaterem pierwszego z obrazów jest sędziwy Isak Borg, który wyrusza w podróż. Choć wyprawa potrwa tylko jeden dzień, będzie czasem zmagań z rozmyślaniem nad swoim życiem. Drugi z filmów opowiada o testach nad nową grą komputerową o nazwie eXistenZ, podłączaną poprzez bioporty do układu nerwowego człowieka.

  Szanty w Tawernie


  20.00
  Gdynia, Tawerna w klubie Pokład, Jana Pawła II 11
  Wstęp wolny.

  W poniedziałki w klubie Pok-ład królują morskie klimaty. Podczas wieczoru zatytułowanego "10 w skali Beauforta, czyli szanty w Tawernie" usłyszymy pieśni żeglarzy. Wszystko we wspaniałej scenografii - wnętrze to replika starego żaglowca.

  Ćwicz jogę


  18.30
  Sopot, Akademia Renaty Ko-ba, Kazimierza Wielkiego 14
  Bilety: 20 i 30 zł.

  Joga usprawnia całe ciało - likwiduje bóle i problemy kręgosłupa, uelastycznia stawy, wzmacnia system nerwowy i odpornościowy, opóźnia procesy starzenia się. Ma też pozytywne działanie na nasze samopoczucie - przeciwdziała stresom, dodaje energii, odpręża, poprawia koncentrację, daje poczucie spokoju i harmonii. Nauczycielem prowadzącym poniedziałkowe zajęcia jest Renata Koba, która dyplom otrzymała z rąk światowej sławy mistrza B.K.S. Iyengara w instytucie jego imienia w Punie w Indiach.

  Jam session


  20.00
  Gdynia, Jazz Cafe Scena (Teatr Miejski), Bema 26
  Wstęp wolny.

  Gdyński klub jazzowy szczyci się już kilkunastoletnią tradycją. Wcześniej funkcjonował jako Sax Club i występowała tutaj czołówka polskich i zagranicznych wykonawców. Obecnie w Jazz Cafe na koncertach najczęściej prezentują się przedstawiciele młodego pokolenia jazzu, ale nie brakuje gwiazd. Podczas jam session spotkać można takich uznanych muzyków jak saksofonista Adam Wendt, gitarzysta Maciej Grzywacz, kontrabasista Piotr Lemańczyk czy saksofonista Przemysław Dyakowski.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo