POMOC DLA OFIAR NAWAŁNICY
  PCK: 11 1160 2202 0000 0003 0286 5549 | CARITAS: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Z DOPISKIEM "WICHURA" LUB SMS "WICHURA" NA NR 72052

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Rozwiń

  Czarny piątek na Pomorzu. Skutki nawałnicy nadal odczuwalne

  Nikt nie był w stanie wyobrazić sobie, jakiego spustoszenia przez zaledwie kilkadziesiąt minut będzie w stanie dokonać wiatr. Pięć ofiar śmiertelnych, setki budynków i tysiące hektarów lasu dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi.

  Za trzy lata pojedziemy trasą S7. Przetarg rozpocznie się w...

  Za trzy lata pojedziemy trasą S7. Przetarg rozpocznie się w drugiej połowie 2014 r.

  Tomasz Chudzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Budowa trasy ekspresowej S7 na odcinku Koszwały-Kazimierzowo rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku. Wstępne założenia mówią, że kierowcy pojadą S7 przez Żuławy w roku 2016.
  Za trzy lata pojedziemy trasą S7. Przetarg rozpocznie się w drugiej połowie 2014 r.

  ©Archiwum PP

  Jak udało nam się ustalić, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - inwestor S7 - chce w drugiej połowie przyszłego roku zakończyć przetarg na wykonawcę budowy drogi. Prace mają się rozpocząć jednocześnie od strony Koszwał i Kazimierzowa. Oba etapy budowy mają "spotkać się" w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego.

  Inwestycja będzie potężna. Na 40-kilometrowym odcinku przebiegającym przez Żuławy powstanie czteropasmowa jezdnia, z miejscem na dodatkowy pas ruchu, którego budowa planowana jest w przyszłości. Zbudowane zostaną nowe mosty (dwa na Wiśle, jeden na Nogacie, kolejny na rzece Linawa w okolicach Nowego Dworu Gd.), drogi techniczne wzdłuż trasy ekspresowej, kilka węzłów drogowych i wiaduktów, które "przeprowadzą" drogi lokalne nad S7 oraz tzw. MOP (miejsca obsługi podróżnych). Całość ma kosztować 3,6 mld zł.

  Droga ma prowadzić mniej więcej wzdłuż obecnie istniejącej drogi krajowej nr 7. W kilku miejscach, np. tuż za Nowym Dworem Gdańskim, przebieg nowej "siódemki" zostanie skorygowany. Trasa połączy Południową Obwodnicę Gdańska z gotowym kilkukilometrowym czteropasmowym odcinkiem w okolicach Nowego Dworu Gd. i czteropasmową obwodnicą Elbląga oraz gotowym odcinkiem S7, sięgającym do miejscowości Miłomłyn. Obecnie przygotowywany jest projekt budowlany inwestycji. Trwają także prace archeologiczne w miejscach, na których będzie budowana droga.

  Niestety utrzymane zostały wcześniejsze plany dotyczące wyburzeń domów mieszkalnych. Trasa S7 spowoduje m.in. usunięcie kilkunastu budynków we wsi Stare Babki w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego. Podobny los czeka także przedszkole w miejscowości Kmiecin.

  Właścicielom nieruchomości, które zostaną przejęte na potrzeby budowy S7 (chodzi nie tylko o budynki, ale także o pola uprawne), zostaną wypłacone odszkodowania. Procedura ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2014 roku. W pierwszej kolejności wypłaty mają otrzymać mieszkańcy, następnie samorządy. Na końcu, już po zakończeniu inwestycji, na wypłatę odszkodowań liczyć mogą właściciele nieruchomości zajętych czasowo, np. na składy materiałów budowlanych.

  t.chudzynski@prasa.gda.pl


  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   s7

   viki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 23

   chciałbym być optymistą 2013+ 3 = 2016

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama