Codziennik kulturalny - sobota-niedziela, 24-25 stycznia...

  Codziennik kulturalny - sobota-niedziela, 24-25 stycznia 2009 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na weekend? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Egzotyczna gwiazda


  Niedziela 18.30
  Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka, Ołowianka 1
  Bilety: 50-90 zł


  Wyspy Zielonego Przylądka to nie tylko atrakcyjne miejsce na wakacje, ale także archipelag interesującej muzyki. Wielką światową karierę kilkanaście lat temu zrobiła Cesaria Evora, w jej ślady podąża teraz Lura, która zaśpiewa na Koncercie Noworocznym im. Jana Heweliusza, będącym najważniejszym muzycznym akcentem Tygodnia Heweliusza, upamiętniającego kolejną, już 398. rocznicę urodzin wielkiego gdańskiego astronoma. Maria de Lurdes Pina Assuncao, występująca pod scenicznym pseudonimem Lura, przyszła na świat w 1975 roku w Lizbonie w rodzinie karaibskich imigrantów.
  Jako wokalistka została wylansowana właśnie przez słynną Cesarię, która wielokrotnie zapraszała ją do wspólnych koncertów. Od kilku lat, czyli od wydania w 2005 roku czwartej w swojej karierze płyty "Di Korpu Ku Alma", sama należy do ważnych postaci world music. W Polsce występowała już przed dwoma laty, ale w Trójmieście zaśpiewa po raz pierwszy. Pewnie nie ostatni.

  Świadek historii


  Sobota 16.00
  Gdańsk, Galeria Bałtycka, al. Grunwaldzka 141
  Wstęp wolny


  Były gdański metropolita ksiądz arcybiskup Tadeusz Gocłowski był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych politycznych i społecznych wydarzeń ostatniego ćwierćwiecza w Polsce. W książce "Świadek" opowiada Adamowi Hlebowiczowi, dyrektorowi Radia Plus, m.in. o mało znanych faktach związanych z pielgrzymkami Jana Pawła II do Polski, o rozmowach w Magdalence, kulisach pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych i prezydenckich. O wszystkie te sprawy można dopytać jeszcze samego księdza arcybiskupa oraz Adama Hlebowicza na sobotnim spotkaniu autorskim w salonie Empik w Galerii Bałtyckiej.

  Prince Wanted!


  Sobota 18.00
  Gdańsk, AKPG Kwadratowa, Siedlicka 4
  Bilety: 10 i 20 zł


  Jedna z najoryginalniejszych popowych wokalistek na polskiej scenie, Ramona Rey, w ramach akcji "Prince Wanted!" będzie promowała swoją wydana przed kilkoma dniami płytę "RR2". Nietrudno się domyślić, że to drugi krążek w jej dyskografii. Pierwszym przebojem z tego zbioru jest piosenka "Skarb", a od miesiąca promowana jest następna, "Znajdź i wejdź", do której wideoklip został nakręcony w Los Angeles. Oprócz Ramony wystąpi Robest, czyli Robert Binkowski, trójmiejski muzyk i manager, pomysłodawca serii koncertów, które ma-ją na celu sprowadzenie legendarnego Prince'a na pierwszy koncert do Polski, oraz młody sopocki zespół Addicted to Rock.

  Dzień świra


  Sobota, niedziela 19.00
  Gdynia, Teatr Miejski, Bema 26
  Bilety: 22 i 28 zł


  Pierwszej teatralnej realizacji scenariusza Marka Koterskiego, według którego autor zrealizował kultowy film "Dzień świra" z Markiem Kondratem w roli głównej, w lutym 2006 roku na des-kach gdyńskiego Teatru Miejskiego podjął się Tomasz Man. Ta gorzka komedia to opowieść o polskiej inteligencji w średnim wieku. Widzowie śledzą jeden dzień z życia Adama Miauczyńskiego. Skrzywdzony psychicznie przez matkę bohater bezskutecznie szuka pomysłu na nadchodzący dzień. W roli człowieka, dla którego prawdziwym piekłem jest najbliższe pięć minut, zobaczymy Bogdana Smagackiego.

  Zagra Osjan


  Sobota 20.00
  Gdańsk, klub Żak, Grunwaldzka 195/197
  Bilety: 25 i 35 zł


  Choć Osjan założyli na początku lat 70. dwaj członkowie zespołu Anawa - Jacek Ostaszewski i Marek Jackowski, to jego klasyczny skład wyklarował się dopiero na początku kolejnej dekady. Zespół tworzyli wówczas: Wojciech Waglewski (gitara), Milo Kurtis (instr. perkusyjne) oraz Radosław Nowakowski (bębny). Grupa wykonywała kompozycje naturalne, improwizowane i zdradzające wpływy muzyki etnicznej. Od połowy lat 80. Osjan nagrywa nowe płyty średnio co pięć lat, rzadko też koncertuje. Nigdy jednak nie zawiesił działalności. W dzisiejszym wcieleniu grupy Milo Kurtisa zastąpił Jacek Ostaszewski - i w takim składzie usłyszymy Osjana w Gdańsku. Na koncercie z pewnością zabrzmi też kilka utworów z niedawno wydanej płyty "Po prostu"..

  Bluesowe trio


  Niedziela 18.00
  Gdańsk, Blue Time Club, Kaprów 19 D
  Bilety: 30 zł


  W niedzielę w Trójmieście już po raz drugi wystąpi bluesowe trio Riedel & Styczyński & Miarka. Projekt powstał w 2007 roku. Tworzą go Sebastian Riedel (założyciel, wokalista, gitarzysta i autor repertuaru zespołu Cree), Jerzy Styczyński (legenda polskiej sceny bluesowej, długoletni gitarzysta Dżemu) oraz Bartek Miarka (gitarzysta młodego pokolenia, znany ze współpracy m.in. z Car-losem Johnsonem, Davidem Pricem czy Timem Gantem). Na koncertach muzycy prezentują energetyczne granie akustyczne z dużą dozą improwizacji. W repertuarze można usłyszeć znane standardy, utwory Dżemu i Cree.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo