Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy przepłacają za leki. Jest sposób, by rachunek w aptece był niższy?

Ewelina Oleksy
- Farmaceuci  nie proponują nam tańszych zamienników leków - żalą się starsi ludzie
- Farmaceuci nie proponują nam tańszych zamienników leków - żalą się starsi ludzie Andrzej Banaś
Aż 70 proc. pomorskich seniorów przepłaca za leki. A jedna czwarta z nich płaci dwukrotnie więcej niż mogłaby płacić. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS. Jak wyleczyć tę sytuację? W odpowiedzi na to pytanie powstał ogólnopolski Program 60+, który zrzesza lekarzy, farmaceutów i specjalistów, walczących m.in. o to, by osoby starsze miały niższe rachunki w aptekach.

Badania TNS potwierdzają, że seniorzy najczęściej korzystają z pomocy medycznej, a co za tym idzie - na leczenie wydają najwięcej pieniędzy. Średnio osoby z grupy 60+ przeznaczają na ten cel 148 zł miesięcznie - to dwa razy więcej niż średnia wśród dorosłych Polaków.

- Co więcej, seniorzy leczą się znacznie drożej niż by mogli. Jak pokazują badania, w woj. pomorskim aż 70 proc. z nich przepłaca za leki. Co to znaczy przepłaca? Do każdej refundowanej grupy lekarstw Narodowy Fundusz Zdrowia wyznacza optymalny poziom kosztów. Jeśli pacjent płaci za lek o 15 proc. więcej niż zakładany przez NFZ poziom, możemy mówić o przepłacaniu. Tymczasem aż co czwarty senior płaci o 50 proc. więcej niż mógłby zapłacić za lek o takich samych właściwościach - tłumaczy Małgorzata Marchewka, ekspert Programu 60+. - Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że dużej grupie pomorskich seniorów, bo aż 32 proc., zdarzyło się przynajmniej raz nie wykupić leków z recepty lub zażywać mniejszą od przepisanej dawkę, zazwyczaj z powodów finansowych - dodaje Marchewka.

Specjaliści wskazują, że sposobem, dzięki któremu da się płacić mniej w aptekach, jest stosowanie tańszych zamienników. Chodzi o leki o identycznym przeznaczeniu i działaniu, różniące się jedynie ceną, nazwą, wyglądem i opakowaniem.

- Z medycznego punktu widzenia każdy zamiennik jest tak samo skuteczny i bezpieczny - zapewnia Małgorzata Marchewka. - Różnice w cenach leków o identycznym działaniu i właściwościach to tylko kwestia polityki cenowej poszczególnych koncernów farmaceutycznych.

Zobacz koniecznie: Lista leków refundowanych obowiązująca od 1 marca 2013 r.

Zgodnie z przepisami, farmaceuci mają obowiązek informowania o możliwości nabycia tańszych zamienników. Niestety - to tylko teoria, bo w praktyce nie zawsze to robią.

- Bywam w aptece przynajmniej raz w tygodniu i nie przypominam sobie sytuacji, kiedy zaproponowano by mi tam coś tańszego. Jak człowiek sam nie zapyta, to raczej nie ma co na to liczyć - ubolewa Józef Lichocki, emeryt z Gdańska.

- Dlatego naszą intencją w Programie 60+ jest propagowanie wiedzy na temat obniżania kosztów terapii poprzez stosowanie tańszych zamienników leków - odpowiada na to Małgorzata Marchewka. - Negocjujemy ceny leków dla członków programu bezpośrednio z producentami. Przyłączyć może się do nas każdy senior.

Zapisz się i korzystaj!

W Programie 60+ zarejestrowanych jest już 1,3 mln osób po 60 roku życia. Dzięki jego działaniom monitoringiem cen objętych zostało ponad 3 tys. leków w całej Polsce. Seniorzy na ich zakupie w sumie zaoszczędzili już ponad 145 mln zł. Żeby dołączyć do tych, którzy płacą mniej, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy w jednej z aptek, biorących udział w programie lub zadzwonić na ogólnopolską, darmową infolinię pod numer 800 301 601.

Każdy zarejestrowany uczestnik akcji (uczestnictwo jest bezpłatne) dostaje specjalną Legitymację Seniora, którą należy pokazać w aptekach. Dla farmaceuty to znak, że pacjent jest uczestnikiem programu i zależy mu na jak najniższych kosztach leczenia.

Więcej informacji na temat Programu 60+ można znaleźć na stronie http://www.program60plus.pl/.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano
od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki