Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Klinicznym Centrum Kardiologii w Gdańsku czyszczą krew z cholesterolu

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Anna Czeczot  jest pierwszą pacjentką nowego ośrodka aferezy w Gdańsku
Anna Czeczot jest pierwszą pacjentką nowego ośrodka aferezy w Gdańsku fot. Przemek Świderski
Niezwykłe zabiegi, w języku medycznym zwane aferezą LDL, rozpoczęli specjaliści z Klinicznego Centrum Kardiologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Ich zadaniem jest mechaniczne oczyszczenie krwi chorego z nadmiaru złego cholesterolu LDL oraz fibrynogenu, który się przyczynia do powstawania zakrzepicy.

Pierwszą pacjentką, która korzysta z dobrodziejstw tej metody, jest pani Anna, 44-letnia mieszkanka niewielkiej miejscowości na Kociewiu. W wieku zaledwie 40 lat kobieta doznała zawału serca. Trafiła do szpitala w Starogardzie Gdańskim, gdzie kardiolodzy rozpoznali u pacjentki zaawansowaną miażdżycę na tle hipercholsterolemii, czyli bardzo wysokiego poziomu cholesterolu. Gdy jednak kolejne próby zbicia cholesterolu za pomocą leków okazywały się nieskuteczne, a do historii choroby pani Anny lekarze dopisywali kolejne incydenty sercowo-naczyniowe (zawały i udary mózgu) - skierowano ją do szpitala w Gdańsku.

- Badania potwierdziły, że pacjentka cierpi na genetycznie uwarunkowaną hipercholesterolemię, niepoddającą się leczeniu nawet najwyższymi dawkami statyn - tłumaczy dr Agnieszka Węgrzyn z Klinicznego Centrum Kardiologii. - Nie ulegało wątpliwości, że życie pani Anny jest w niebezpieczeństwie, że grozi jej przedwczesna śmierć z powodu poziomu cholesterolu LDL sięgającego nawet 417 mg/dl oraz postępującej, agresywnej choroby wieńcowej. Najwyższe z możliwych dawek leków obniżały jej zły cholesterol do 180-200 mg/dl. A to wciąż o wiele za dużo. Ostatnią nadzieją była afereza LDL.

- Do przeprowadzania aferezy LDL służy aparatura podobna do sztucznej nerki, a sam zabieg przypomina dializoterapię stosowaną u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek - wyjaśnia prof. Grzegorz Raczak, kierujący Klinicznym Centrum Kardiologii. Krew pacjenta przepuszczana jest przez specjalne filtry, z których jeden wychwytuje cholesterol LDL z osocza. Cała procedura trwa od dwóch do czterech godzin. Filtruje się w tym czasie od 1,5 do 3 litrów osocza, najważniejsze jest jednak to, że udaje się tym sposobem obniżyć poziom cholesterolu LDL o 60 proc. Podobnie jak dializy, tak i zabiegi aferezy trzeba systematycznie powtarzać, co tydzień, dwa tygodnie. Tym samym pani Anna pozostanie już pacjentką Klinicznego Centrum Kardiologii do końca swojego życia. Będzie mogła jednak opuszczać szpital w Gdańsku i na aferezy dojeżdżać z domu. To cena, jaką będzie musiała zapłacić za pokonanie śmiertelnej choroby.

W zabiegach aferezy LDL specjalizuje się w UCK specjalny zespół - dr Wiesław Puchalski, dr Marcin Fijałkowski, dr Agnieszka Węgrzyn oraz dr Marta Taszner. W przygotowaniach do wdrożenia tej metody pomagali kardiologom lekarze z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych GUMed. Drugim pacjentem już zakwalifikowanym do tej procedury jest 54-letni mężczyzna po operacji by-passów i kilku zawałach serca.

Skuteczna i bezpieczna metoda

Prof. dr hab. Grzegorz Raczak, ordynator Klinicznego Centrum Kardiologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym :

Afereza LDL jest procedurą leczniczą uznaną i stosowaną z powodzeniem na świecie od kilkudziesięciu lat, np. w Niemczech korzysta z niej 1500 pacjentów w 200 ośrodkach. W Polsce podejmowano nieliczne próby wykorzystania tej metody, my stworzyliśmy pierwszy w Polsce ośrodek, który będzie na stałe prowadzić pacjentów z oporną na leczenie hipercholesterolemią, a tym samym ogromnym ryzykiem rozwoju miażdżycy. Metoda jest skuteczna i bezpieczna, nawet dla kobiet w ciąży. Na szczęście dla chorych zabiegi są finansowane przez NFZ.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki