27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Rzecznik praw obywatelskich zażądał wznowienia śledztwa

  Rzecznik praw obywatelskich zażądał wznowienia śledztwa

  Leszek Literski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Prokuratorzy najprawdopodobniej wezmą pod lupę historię masowego mordu popełnionego przez żołnierzy sowieckich na bytowskim zamku. Rzecznik praw obywatelskich, po naszych publikacjach, żąda wznowienia umorzonego kilka lat temu dochodzenia. Mimo licznych dowodów, sprawa została zamknięta.
  Teraz powróciła, a przyczyniło się do tego m.in. odkrycie masowego grobu Niemców w Malborku.
  - Należy sprawę raz jeszcze dokładnie przebadać - apeluje Maria Kukowska z Wydziału Komunikacji Społecznej Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Przecież nikt nawet nie zwrócił się wtedy do Rosjan o archiwalne dokumenty.

  Doskonale zgadzają się z nią osoby, które były świadkami tamtych wydarzeń.
  - Pamiętam, jak kolumny ludzi szły w kierunku zamku - wspomina 86-letni Paweł Wojak z Bytowa. - Dziennie po 300-500 osób. Część umierała z wycieńczenia, głodu oraz chorób, a duża część była mordowana. Baliśmy się tam zbliżać, bo mogliśmy też trafić do cel. Dla Rosjan wszyscy byliśmy przecież Niemcami.

  Na bytowskim zamku w 1945 roku mieścił się obóz przejściowy dla ludności niemieckiej oraz polskich autochtonów. W 2004 roku sprawę badał Instytut Pamięci Narodowej. Mimo obszernych zeznań 24 świadków, nie udało się ustalić, ile dokładnie osób tam zginęło. Nieznane jest również dokładne miejsce pochówku. Przypuszczeń jest kilka, ale nikt nie zdecydował się na ich weryfikację.

  - Jeszcze w latach 50. i 60. ubiegłego wieku bezpośredni świadkowie bali się mówić o tym obozie. Gdy nastała wolna Polska, zdecydowałem się nagłośnić sprawę. Niestety, śledztwo zostało umorzone - mówi Benedykt Reszka, autor książki "Czas zła", który w 2001 roku opisał masowe morderstwa. - Tylko w Borowym Młynie, niewielkiej kaszubskiej wiosce, z rąk bolszewików zginęło 20 osób. 7 na miejscu i 13 w łagrach, a tylko 23 osoby powróciły z zesłania na Ural i Syberię.

  Trzy lata po opublikowaniu jego książki IPN wszczął śledztwo. Po jego zakończeniu zrobiono na zamku specjalną konferencję. Opisano makabryczne zeznania, ale sprawę umorzono. Władze Bytowa zapowiedziały, że umieszczą na zamkowych murach pamiątkową tablicę, ale nie dotrzymały słowa. Po wyborach samorządowych wszyscy zapomnieli o masowej mogile i tragedii sprzed 60 lat.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo