Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Zabytki z likwidowanych stoczni trafią do muzeów morskich

  Zabytki z likwidowanych stoczni trafią do muzeów morskich

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wkrótce ma być wyceniony i sprzedany majątek Stoczni Gdynia SA i Stoczni Szczecińskiej Nowa. Majątek ten stanowią nie tylko tereny, hale, pochylnie, doki i urządzenia produkcyjne. Są także obrazy, grafiki, rzeźby, modele wystawowe statków oraz projekty techniczne statków i inne dokumenty, mające znaczenie historyczne.
  Przejęciem stoczniowych muzealiów i dokumentów zainteresowane jest Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Jego dyrekcja nie kryje jednak obaw. Przed czterema laty sprzedano za bezcen lub bezprawnie zagarnięto wiele cennych muzealiów ze Stoczni Gdańskiej.

  Przedsiębiorstwa były niegdyś mecenasami artystów, skupując ich dzieła. W stoczniach i w portach odbywały się plenery malarskie oraz rzeźbiarskie. Wśród licznych dzieł zdobiących biura i sale pamięci przedsiębiorstw morskich nie brakowało obrazów olejnych i akwareli uznanych malarzy marynistów, takich jak Antoni Suchanek czy Marian Mokwa.

  - Nasze muzeum utworzono przed laty dzięki ścisłej współpracy ze stoczniami, portami, firmami żeglugowymi i innymi przedsiębiorstwami gospodarki morskiej, które nas wspierały i przekazywały eksponaty - zaznacza Jerzy Litwin, dyrektor CMM.

  - W podobny sposób powstało wiele znakomitych muzeów morskich na świecie. W ostatnich latach firmy morskie niezbyt chętnie z nami współdziałały, odmawiając przekazywania niepotrzebnych już modeli wystawienniczych statków czy domagając się opłat za kopie dokumentacji. Jednakże najgorsze było rozgrabienie zbiorów zakładowych sal pamięci, będących w istocie małymi muzeami, Polskich Linii Oceanicznych w Gdyni i Stoczni Gdańskiej.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo