Tramwaje nie popłyną

  Tramwaje nie popłyną

  P.Weltrowski, P.Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nie popłyniemy w tym roku tramwajem wodnym na trasie Sopot - Gdańsk. To wynik protestu sopockich radnych, którzy podczas ostatniej sesji Rady Miasta nie przyjęli porozumienia z Gdańskiem i Helem dotyczącego wspólnej obsługi tramwajów wodnych.
  Sopoccy rajcy zdecydowali się na taki krok w związku ze zbyt dużymi, ich zdaniem, kosztami realizacji projektu. Zgodnie z treścią przyjętego wcześniej przez gdańskich radnych projektu uchwały, w tym roku Gdańsk miał wydać na ten cel niespełna 850 tys. zł, a Sopot 700 tys. zł. Dodatkowo dorzucić miał się Hel, płacąc ok. 300 tys. zł.

  Sopot nie chciał się na takie rozwiązanie zgodzić, przez chwilę wydawało się nawet, że kurort będzie chciał z tego powodu samodzielnie rozpisać przetarg na obsługę tramwajów wodnych, zostawiając tym samym Gdańsk i Hel na lodzie.
  Włodarzom miast udało się jednak porozumieć. Tramwaje będą nadal wspólne, przetarg na ich obsługę, zgodnie z założeniami, zostanie rozpisany na lata 2009-2012, ale zlikwidowana została trasa Sopot - Gdańsk.

  Linie Gdańsk - Hel i Sopot - Hel pozostają bez zmian. - Po analizie tych trzech połączeń zauważyliśmy, że rentowność linii Gdańsk - Sopot oscyluje w granicach 23 proc. - mówi Cezary Jakubowski, wiceprzewodniczący sopockiej Rady Miasta. - Przy kosztach jej obsługi wynoszących ok. 900 tys. zł w skali roku, wpływy ze sprzedaży biletów wynosiły jedynie ok. 200 tys. zł. I Sopot, i Gdańsk dopłacać musiały do niej po 350 tys. zł.

  We wtorek doszło do spotkania przedstawicieli Sopotu i Gdańska. Strony zgodziły się na ograniczenie wydatków. Gotowy jest projekt nowej uchwały. Zgodnie z jego zapisami Sopot w obecnym roku dołoży Gdańskowi nie 700, a 400 tys. zł. Wkład Helu pozostaje bez zmian. Radni Gdańska będą zatem na najbliższej sesji głosować po raz drugi nad wysokością miejskiej dotacji na tramwaj. - Zależało nam na połączeniu Gdańsk - Sopot, ale naszemu partnerowi zabrakło pieniędzy - mówi Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo