Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy uczą się porodu w wyremontowanej szkole

Kamila Bucholz, Jacek Skrobisz
Zajęcia w malborskiej szkole rodzenia prowadzi położna Iwona Przybylska
Zajęcia w malborskiej szkole rodzenia prowadzi położna Iwona Przybylska Kamila Bucholz
Sala w malborskim szpitalu, w której odbywają się zajęcia szkoły rodzenia, znów zapełnia się przyszłymi mamami. Znów - bo kilka tygodni trwała przerwa spowodowana remontem pomieszczeń na oddziale położniczo - ginekologicznym, w których odbywa się edukacja przyszłych rodziców.

- Zajęcia odbywają się od 8 stycznia raz w tygodniu - opowiada Barbara Kawińska, zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych w NZOZ Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku. - Zainteresowanie jest duże. Na wykłady i ćwiczenia przychodzi ok. 19 par.

Panie, ale i ich partnerzy, mają szansę dobrze przygotować się do porodu. Sala, w której odbywają się zajęcia, wyposażona jest w nowoczesny sprzęt multimedialny, siedziska przygotowane dla kobiet w ciąży i sprzęty do ćwiczeń fizycznych.

Koszt remontu pomieszczeń wykładowych, części sanitarnej oraz wyposażenia szkoły rodzenia wyniósł 30 tys. zł. Pieniądze w całości pochodziły ze środków własnych malborskiego szpitala.

- Pomieszczenia szkoły zostały kompletnie wyremontowane - mówi dr Kawińska. - Wcześniej warunki nie były najlepsze. Zakupiliśmy nowe wyposażenie. Mamy spuszczany spod sufitu ekran, podwieszony projektor, za pomocą którego wyświetlane są filmy edukacyjne. Dzięki szkole rodzenia nasz szpital wyróżnia się na tle okolicznych placówek, które jej nie mają.

Nad wszystkim czuwa i dzieli się wiedzą położna Iwona Przybylska. - Przed zajęciami przygotowuję temat do omówienia. Staram się, żeby to były aktywne spotkania dla każdej z pań - mówi pani Iwona .

W ramach szkoły przewidziane są też spotkania z ginekologiem i konsultantką laktacyjną, która przyjedzie aż z Bydgoszczy.

Panie, które chcą uczestniczyć w zajęciach, muszą być w trzecim trymestrze ciąży (około 24 tygodnia). Potrzebne jest również zaświadczenie od lekarza prowadzącego bądź ginekologa o braku przeciwwskazań do udziału w spotkaniach.

- Naprawdę warto chodzić na zajęcia, dowiadujemy się bardzo dużo nowych rzeczy - opowiada Karolina Hajdukiewicz, spodziewająca się maluszka już 18 lutego. - Dostajemy materiały do domu, tam możemy się z nimi zapoznać już bardziej szczegółowo. Dzięki szkole rodzenia wiemy, co czeka nas za kilka tygodni. Oczywiste jest, że poród nie zaczyna się zawsze książkowo, ale wiemy już, jak reagować w różnych sytuacjach.

- Poza spotkaniami z lekarzem czy położną, zwiedzałyśmy porodówkę, co też trochę zniwelowało strach, bo już wiemy, jak będzie wyglądać ta sala - dodaje Aneta Dąbrowska, ona z kolei termin porodu wyznaczony ma na 19 marca.

Zajęcia odbywają się w czwartki o godz. 16.30. Są bezpłatne. Na terenie powiatów malborskiego, nowodworskiego, sztumskiego i kwidzyńskiego działa jeszcze jedna szpitalna szkoła rodzenia - w lecznicy w Sztumie. Spotkania też są bezpłatne, odbywają się dwa razy w tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki