Misterium Męki Pańskiej. W Gdańsku i w Wejherowie tłumy...

Misterium Męki Pańskiej. W Gdańsku i w Wejherowie tłumy wiernych przejdą Drogę Krzyżową [ZDJĘCIA]

A. Mizera, T. Smuga

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Misterium Męki Pańskiej. W Gdańsku i w Wejherowie tłumy wiernych przejdą Drogę Krzyżową [ZDJĘCIA]
1/7

Przejdź do
galerii zdjęć

©G. Mehring/ Dziennik Bałtycki

Aktorzy w strojach nawiązujących do tych sprzed dwóch tysięcy lat. Dopracowana oprawa muzyczna oraz historyczne postaci. Podczas Gdańskiego oraz Wejherowskiego Misterium Męki Pańskiej wierni będą mogli poczuć atmosferę, jaka panowała w Jerozolimie podczas Drogi Krzyżowej Chrystusa. Oba religijne, ale i artystyczne wydarzenia odbędą się właśnie dziś, w Wielki Piątek.
W Gdańsku misterium rozpocznie się o godz. 13 przed Dworem Artusa, gdzie uczestnicy wysłuchają najpierw koncertu carillonowego i zobaczą sąd nad Chrystusem. Koniec będzie miał miejsce o godz. 15 na Górze Gradowej, gdzie tak jak na Golgocie, dojdzie do ukrzyżowania. Będzie to już ósme misterium, jakie rozegra się na ulicach tego miasta.

- Z jednej strony będzie podobnie do lat ubiegłych. Z drugiej zupełnie inaczej - mówi tajemniczo Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM, które od 2006 roku przygotowuje wielkopiątkowe wydarzenie. - Identyczna będzie np. trasa marszu oraz jego godziny. Wystąpią jednak zupełnie nowi aktorzy. Tegoroczne misterium przygotował także inny niż ostatnio reżyser.
W trakcie można się również spodziewać nowych elementów muzycznej oprawy i tradycyjnie już tłumów mieszkańców, którzy co roku włączają się w misterium.

- Wielu idzie od początku do końca, czyli aż na Górę Gradową. Inni, np. z braku czasu, wybierają tylko określony fragment drogi. Jest to jak najbardziej na miejscu i uświadamia wszystkim, że bardzo podobnie było dwa tys. lat temu w Jerozolimie - podkreśla Adam Hlebowicz. Przypomina również, że Gdańskie Misterium jest wyjątkowe, ponieważ odbywa się właśnie w przestrzeni miejskiej, choć wszystkie znane w Polsce kalwarie znajdują się poza miastami, na wzgórzach.

- Ale ostatnia droga Chrystusa też prowadziła wśród ulic i straganów ruchliwego miasta, gdzie ludzie zajęci byli przede wszystkim swoimi sprawami - tłumaczą organizatorzy. - Nie obawiamy się zresztą konfrontacji normalnego życia miasta z bardzo wyrazistym wspomnieniem tamtych chwil. Nie obawiamy się też nieprzyjaznych głosów, zdumienia czy zaskoczenia. W Jerozolimie takich odczuć też na pewno nie brakowało.

Ale ważnym przeżyciem duchowym dla wiernych może się również okazać rozpoczynająca się w Wielki Piątek o godz. 10 na wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej inscenizacja Wejherowskiego Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Misterników Kaszubskich.

- Misterium jest po to, by przybliżyć nam mękę Chrystusa. Choć z drugiej strony, najważniejsze jest zawsze to, co niewidoczne dla oczu. Mamy tu na myśli ogrom cierpień, nie tylko tych fizycznych, jakie musiał przeżywać Jezus. Tajemnica męki Chrystusa rozciąga się także i na naszą rzeczywistość. Poszczególne stacje drogi krzyżowej odnoszą się do naszych relacji z bliźnimi, na drodze naszej codzienności - opowiadają Misternicy Kaszubscy.

Wejherowskie Misterium Męki Pańskiej, połączone z nabożeństwem drogi krzyżowej odbywa się w Wielki Piątek na Kalwarii Wejherowskiej od 2001 roku. W inscenizacji organizowanej pod kierunkiem Wojciecha Rybakowskiego uczestniczą wejherowscy aktorzy amatorzy ze stowarzyszenia Misternicy Kaszubscy, przebrani w stylizowane stroje ówczesnej Jerozolimy. Przy każdej z kaplic odgrywana jest scenka dotycząca wydarzeń Drogi Krzyżowej, skazani dźwigają krzyże, a orszakowi towarzyszy setnik na koniu. Nad sprawnym przemieszczaniem się kilkutysięcznego orszaku czuwają żołnierze z wejherowskiej jednostki, strażacy i harcerze. Inscenizacji towarzyszy muzyka, która specjalnie na to wydarzenie została skomponowana przez Cezarego Paciorka do słów Tomasza Pohla.

Co roku w inscenizacji na wzgórzach kalwarii uczestniczą tysiące wiernych. W ubiegłym roku, jak oszacowali ojcowie franciszkanie, było około 6 tys. osób.

W Wielki Piątek odbędzie się także droga krzyżowa na Wejherowskiej Kalwarii. Rozpocznie się ona o godz. 16 w kościele klasztornym.

Trasa Gdańskiego MisteriumWierni spotkają się przed Dworem Artusa w Gdańsku. Swój marsz zakończą natomiast na Górze Gradowej.

Wielkopiątkowe Misterium Męki Pańskiej poprzedzi koncert carillonowy oraz animacje kuglarzy. Potem wszyscy ruszą ulicą Długą, następnie Tkacką i ciągiem ulic do hali targowej na ul. Pańskiej. Stamtąd orszak przejdzie ulicami Rajską i Heweliusza, aż do tunelu przy dworcu PKP, gdzie Chrystus niosący krzyż spotyka Szymona z Cyreny.

Co roku jest to inna osoba - zdarzył się już m. in. przypadkowy przechodzeń, akurat robiący tam zakupy, ale i bawidamek czy chłopak z dredami. W tunelu, w wielkim ścisku niosący krzyż Chrystus wjedzie po ruchomych schodach. Potem przejdzie przez dworzec PKS, a następnie uda się na Górę Gradową. Po drodze Chrystus na chwilę zatrzyma się przy Weronice oraz płaczkach ubranych na czarno. Na szczycie wzniesienia, podobnie jak na Golgocie, o godz. 15 dojdzie do ukrzyżowania. To finał Gdańskiego Misterium.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.. cuda w sklepie obuwniczym (trampki z CHin) misterium.....

cudaczek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 26 / 23

.. cuda, cuda

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo