KE ma uwagi do planów ISD wobec Stoczni Gdańsk

  KE ma uwagi do planów ISD wobec Stoczni Gdańsk

  Jacek Klein, Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pod koniec tygodnia ISD Polska wyśle do Brukseli wyjaśnienia dotyczące planowanych inwestycji i dodatkowej pomocy publicznej dla Stoczni Gdańsk. Komisja Europejska zgłosiła bowiem uwagi do planu restrukturyzacji gdańskiego zakładu, wysłanego przez polski rząd na początku grudnia ubiegłego roku. Jeżeli KE nie przyjmie planów, to zakładowi grozi upadłość.
  - Pytania KE przekazaliśmy ISD Polska. Spółka przygotowuje odpowiedź w tej sprawie - powiedział Aleksander Grad, minister skarbu. - Wyrażam nadzieję, że inwestor udzieli bardzo wiarygodnych odpowiedzi, a KE wyda pozytywną decyzję.

  Przedstawiciele inwestora uspokajają, że urzędnicy w Brukseli mają pytania dotyczące kwestii finansowych, których wcześniej nie znali i niektórych ustaleń, które zapadły w ostatnich dniach. Chodzi o wykorzystanie pieniędzy, które mają być przeznaczone na inwestycje oraz szczegółowe terminy zamykania pochylni.

  - Pozostałe elementy tego programu są komisji dobrze znane i nie ma do nich większych zastrzeżeń. Odpowiedź wyślemy pod koniec tygodnia - uspokaja Jacek Łęski, rzecznik ISD Polska.
  Program restrukturyzacji Stoczni Gdańsk przewiduje inwestycje rzędu 600 mln zł. W stoczni oprócz statków będą produkowane duże konstrukcje stalowe oraz wieże dla elektrowni wiatrowych. Resort skarbu uzgodnił także z ISD, że stocznia dostanie od państwa 150 mln zł dodatkowej pomocy na spłatę starych (przed prywatyzacją) zobowiązań wobec ZUS i fiskusa. - Wyjaśniamy, że jest to pomoc zwrotna - powiedział minister Grad.

  Wyjaśnienia są konieczne, ponieważ między innymi tej dodatkowej pomocy dotyczyły pytania KE.
  - Spłata pożyczki rozpocznie się od 2019 r., czyli nie wpłynie na wynik finansowy stoczni w okresie uwzględnionym w programie restrukturyzacji - tłumaczy Łęski. - Bez tej pomocy nie ma możliwości zamknięcia finansowego planu dla stoczni.

  Od akceptacji przez Brukselę dodatkowego zastrzyku z państwowej kasy zależy przyszłość stoczni. Jeśli KE negatywnie oceni plan restrukturyzacji, stocznia będzie musiała zwrócić pomoc publiczną, liczoną na kilkaset milionów złotych i grozić jej będzie bankructwo.

  - Jestem cały czas dobrej myśli. Od razu po otrzymaniu informacji o zastrzeżeniach Komisji Europejskiej rozmawiałem z prezesem Konstantym Litwinowem [prezesem ISD - red.]. Zapewnił, że nie ma żadnego zagrożenia dla dalszej restrukturyzacji naszego zakładu. KE wymaga po prostu różnego rodzaju potwierdzeń. Szczególnie interesują ją środki, jakie zostaną przeznaczone na nasz zakład w okresie przejściowym. Taka kontrola KE jest ważna - powiedział Roman Gałęzewski, przewodniczący NSZZ Solidarność w Stoczni Gdańsk.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo