Barbara Szczepuła

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jest takie zdjęcie, na którym stoi ich pięcioro: Krysia, Henryk, Maryla, Ewa, Aram i wszystko, co na sobie mają, zrobiła własnoręcznie mama
  1/3
  przejdź do galerii

  Jest takie zdjęcie, na którym stoi ich pięcioro: Krysia, Henryk, Maryla, Ewa, Aram i wszystko, co na sobie mają, zrobiła własnoręcznie mama ©Archiwum prywatne

  Mama odeszła cicho, rankiem dwudzieste-go dziewiątego grudnia, o dziewiątej dziesięć. Gdy Maryla wbiegła zdyszana i chwyciła ją za rękę, zamknęła oczy, uspokojona, jakby tylko czekała na córkę.
  Teraz w niebie pewnie haftuje wielki obrus dla Pana Boga. Przez lata robiła obrusy i serwetki dla Cepelii, nie mogła ich nastarczyć, tak się ludziom podobały. Miała do tego prawdziwy talent, a ręczna robota zawsze była w cenie, także w PRL. Haft krzyżykowy, angielski, richelieu, kaszubski...

  Albo szydełkowała - wówczas modne - koronkowe białe kołnierzyki, robiła na drutach narciarskie skarpetki i czapki. I dodawała grosz do grosza, bo z jednej ojcowskiej pensji ciężko wyżywić i ubrać ośmioro dzieci. A dzieci były zawsze zadbane, porządnie ubrane. Jest takie zdjęcie, na którym stoi ich pięcioro: Krysia, Henryk, Maryla, Ewa, Aram i wszystko, co na sobie mają, zrobiła własnoręcznie mama. I tak właśnie ją widzą: w kuchni, przy oknie z drutami w rękach… A potem, gdy synowie i córki zaangażowali się w opozycję, dawała im i ich kolegom przez to okno sekretne znaki, czy w mieszkaniu nie czekają esbecy.

  - Nie powtarzała stale, że nas kocha, ale jej miłość do nas wyrażała się właśnie w tych szalikach, czapkach i swetrach - zamyśla się Bożena. Bracia i siostry przytakują, wszyscy pamiętają na przykład prześliczną suknię ślubną Marylki, zrobioną przez mamę szydełkiem.

  Maria Rybicka, de domo Korf, pochodziła z zagubionej wśród moczarów biednej wsi na Polesiu. Miała piętnaście lat we wrześniu 1939 roku, gdy tereny te zajęli Sowieci i wywieźli do syberyjskiego łagru jej dwie siostry i brata. W dwa lata później, gdy zaczęła się wojna sowiecko-niemiecka, ją z kolei hitlerowcy zabrali na roboty do Prus Wschodnich, w okolice Guttstadt, czyli dzisiejszego Dobrego Miasta. Do bauera. Tak to się nazywało, ale żadnego bauera oczywiście w majątku nie było, mężczyźni wypełniali obowiązek wobec narodu i Führera, służąc w Wehrmachcie.

  W domu była gospodyni z dziećmi i - z tego, co mama opowiadała - nie była to zła kobieta. Marysia została jej pomocnicą, uczyła się gotować, poznawała tajniki niemieckiej kuchni, bardziej urozmaiconej niż poleszucka. Oszołomiła ją bogata niemiecka wieś, murowane domy, piękne meble, porcelana, elektryczność, kanalizacja... Mimo tęsknoty za domem, czas ten wspominała dobrze, tym bardziej że poznała Stefana Rybickiego, chłopca spod Łomży, w którym się - z wzajemnością - zakochała.

  Gdy wojna się skończyła, a właściciele majątku uciekli na Zachód, młodzi postanowili nie wracać do swoich biednych wsi, ale szukać nowego miejsca do życia na ziemiach odzyskanych, które jawiły się im jak kraina szczęśliwości i bogactwa. Załadowali na wóz jakieś komody i kredensy, pierzyny i poduszki, które zostały po Niemcach, i dwie skrzynki Reichsmarek.
  1 3 4 5 6 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo