Walka o gazowy terminal nie jest zakończona

  Walka o gazowy terminal nie jest zakończona

  Jacek Sieński, Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  O ponowne rozpatrzenie możliwości budowy w gdańskim porcie terminalu gazowego LNG zwróci się w tym tygodniu do rządu Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego. Po tej deklaracji znów rozgorzała gorąca dyskusja, dotycząca umiejscowienia tej strategicznej inwestycji. Czy jest nadal szansa na zlokalizowanie terminalu przeładunków skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Gdańsku?
  - Wszelkie argumenty przemawiają za tym, że inwestycja ta zapewniłaby bezpieczeństwo energetyczne kraju, jest tańsza i szybsza do zrealizowania niż terminal LNG w Świnoujściu - powiedział marszałek Jan Kozłowski "Polsce Dziennikowi Bałtyckiemu".

  Sprawa nie jest całkiem przegrana i terminal skroplonego gazu ziemnego LNG w gdańskim Porcie Północnym nie został jeszcze skreślony. Przynajmniej według wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

  - Kto będzie szybszy i bardziej sprawny, ten zbierze większe profity. To nie jest sprawa zamknięta - powiedział Waldemar Pawlak. - Kto pierwszy wybuduje, to okaże się za parę lat.

  6 mld - tyle metrów sześciennych wynosiłaby zdolność przeładunkowa terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG, gdyby powstał w Gdańsku, a nie w Świnoujściu
  Jednak wicepremier mówi swoje, a Ministerstwo Gospodarki jest dużo oszczędniejsze w komentowaniu możliwości budowy terminalu w Gdańsku.

  - Jest uchwała rządowa w sprawie terminalu gazowego i nic w tej kwestii się nie zmieniło. Wypowiedzi ministra nie komentujemy - usłyszeliśmy tylko w resorcie gospodarki w odpowiedzi na prośbę o komentarz i oficjalne stanowisko ministerstwa.

  Rząd przyjął tę uchwałę w sierpniu ubiegłego roku. Uznał budowę terminalu LNG w Świnoujściu za zgodną ze strategicznym interesem gospodarczym Polski, który wymaga dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego, aby zapewnić bezpieczeństwa energetyczne państwa. Terminal, jako inwestycja strategiczna, powinien więc zostać uruchomiony jak najszybciej.

  Potwierdza to Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu. Tłumaczy, że uproszczenie procedur związanych z przygotowaniem do budowy gazoportu, zawartych w opracowywanej specustawie, dotyczy Świnoujścia.

  Zamieszanie jednak powstało. Na wypowiedź Waldemara Pawlaka i inicjatywę marszałka Jana Kozłowskiego zareagował Andrzej Chmielewski, wojewoda zachodniopomorski. Przekonuje on, że terminal będzie budowany w Świnoujściu.

  Problem jednak w tym, iż jego budowa jest już opóźniona o trzy lata. Inwestycja, która szacunkowo pochłonie 3-3,5 mld zł, nie ma jeszcze nawet pozwolenia na budowę i dokumentacji projektowej, która miała być gotowa w październiku ubiegłego roku.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oto Polska właśnie

  Stańczyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  co łączy Jana Kozłowskiego i Waldemara Pawlaka?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naprzód

  Gdynianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Naprzód! Dwa terminale to też nie za dużo. Może STATOIL albo BP będzie zainteresowany?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo