Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy klub i nowy festiwal na terenach b.Stoczni Gdańskiej

Tomasz Rozwadowski
Brytyjski, neopsychodeliczny zespół Toy jest świeżym odkryciem sceny niezależnej
Brytyjski, neopsychodeliczny zespół Toy jest świeżym odkryciem sceny niezależnej fot. materialy prasowe
Klubowy układ sił w Trójmieście zmieni się wyraźnie już w najbliższych miesiącach - na terenach poprzemysłowych byłej Stoczni Gdańskiej trwają prace adaptacyjne wnętrza jednej z nieczynnych hal produkcyjnych. Powstanie tam klub muzyczny, w którym na imprezach pomieści się 2 tysiące osób, o powierzchni 1600 m kw. Klub B90, którego właścicielem jest obecny najemca sopockiego Spatifu Arkadiusz Hronowski, będzie miał dwie sceny i supernowoczesne nagłośnienie. Otwarcie, z udziałem międzynarodowej gwiazdy, nastąpi już w czerwcu.

Sztandarową produkcją klubu będzie planowany na 16-17 sierpnia festiwal Soundrive. Nazwa imprezy jest zarazem nazwą portalu muzycznego, będącego kolejnym przedsięwzięciem Arkadiusza Hronowskiego. Pierwsza edycja Soundrive Fest odbyła się w ubiegłym roku w Parku Kolibki na granicy Gdyni i Sopotu, zdobywając spory rozgłos i uznanie fanów. Założenia programowe pozostały bez zmian - niezależna, popularna, choć pozbawiona komercyjnej promocji muzyka oraz sporty ekstremalne. Pokazy sportowe znajdą się w programie Soundrive Fest także w wersji klubowej.

Najważniejsza jednak będzie sama muzyka, w większości dająca się zaliczyć do kręgu alternatywnego, na różne sposoby niekonwencjonalna i bezkompromisowa. W tegorocznej edycji weźmie udział około trzydziestu zespołów z Polski i z zagranicy. Do dzisiaj ujawniono ich już tuzin. Będą to: Toy, Cold Pumas, Pegasvs, The Janitors, The Hickey Underworld, Soviet Soviet, Dignan Porch, The Experimental Tropic Blues Band, Spectral Park, Still Corners, Esben and the Witch i Sjón. Reprezentują różne odmiany niezależnego rocka, elektronikę i gatunki eksperymentalne, pochodzą z kilku krajów Europy. Sjón to Polacy, Pegasvs pochodzi z Hiszpanii, The Experimental Tropic Blues Band i The Hickey Underworld z Belgii, The Janitors ze Szwecji, Soviet Soviet z Włoch, pozostali z Wielkiej Brytanii. Widać, że Soundrive Fest wyraźnie wchodzi w kompetencje katowickiego OFF Festivalu, ale obie imprezy różni nieobecność w Gdańsku wielkich gwiazd muzyki alternatywnej, a dzieli przestrzeń niemal całego kraju. Trudno więc mówić o konkurencji.

OFF Festival, nie mówiąc już o gdyńskim Heineken Open'er nie są przez niewielki w sumie, klubowy festiwal zagrożone, natomiast jeśli na dobre rozkręci się normalna, całoroczna działalność B90, bardzo poważnym zmianom może ulec rynek klubowy i koncertowy w Trójmieście. B90 będzie klubem muzycznym, mogą więc spać spokojnie dyskoteki i kluby taneczne, zupełnie inaczej mogą się za to czuć największe i najbardziej renomowane kluby skupione na muzyce, jak gdyńskie Ucho, gdański Parlament czy sopocki S.F.I.N.K.S 700, a nawet mniejsze obiekty halowe, jak Hala Gdynia lub, rzadziej ostatnio użytkowana, Olivia w Gdańsku. Tu z pewnością pojawi się element walki, ale słuchacze mogą tylko na tym skorzystać.

Jak będzie funkcjonował B90 w dłuższym przedziale czasu i jak wpłynie na konkurencję, będzie można oceniać pewnie już za rok. Bardzo dużo dzięki nowemu klubowi może się zmienić w centrum Gdańska - tak dużego miejsca na koncerty nie było w tej części miasta od niepamiętnych czasów, jeśli nie liczyć ożywiającego się od wielkiego dzwonu Centrum Stocznia Gdańska.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki