Dwa razy jazz klasy A

  Dwa razy jazz klasy A

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Klub Żak jest największą instytucjonalną legendą jazzu w Gdańsku.Całe szczęście, bowiem to już jedyna sala w tym (przypominam, że blisko półmilionowym mieście), w której w miarę regularnie odbywają się koncerty jazzowe na wysokim poziomie. Będziemy mogli się o tym przekonać dwukrotnie, bo w piątek i w sobotę. Wystąpią, kolejno, The Nu Band i Jef Neve Trio.
  The Nu Band jest jednym z dwóch stałych składów prowadzonych przez wybitnego nowojorskiego trębacza Roya Campbella. W zespole, uznanym za jeden z najbardziej twórczych na bardzo wymagającym amerykańskim rynku, udało mu się zebrać kwiat jazzowych improwizatorów średniego pokolenia. Są to: saksofonista Mark Whitecage, kontrabasista Joe Fonda i bębniarz Lou Grassi, sami będący liderami własnych bandów i kompozytorami. Możemy spodziewać się nowoczesnego jazzu najwyższej jakości, muzyki doskonałej warsztatowo i porywającej estetycznie.

  Sobota będzie należeć z kolei do Europy, tria młodego begijskiego pianisty Jefa Neve. Brawa dla Żaka za czujność, bowiem Neve stał się sławny na kontynentalną skalę zaledwie w ubiegłym roku.
  Jego najnowsza płyta, "Soul in a Picture", została namaszczona przez brytyjski dziennik "The Guardian" na jeden z najważniejszych albumów 2008, a my będziemy mogli artystę usłyszeć już teraz, promującego w dodatku ten krążek.

  Neve jest postrzegany jako jeden z najzdolniejszych kontynuatorów tragicznie zmarłego przed niespełna rokiem Esbjoerna Svenssona, a jego zespół podobnie jak trio nieodżałowanego Szweda, swoją muzyką dociera także do publiczności spoza jazzowego światka. Trio oprócz pianisty to: perkusista TeunVerbruggen i basista Piet Verbist .

  Gdańsk, 16 i 17.01. Klub Żak, al. Grunwaldzka 195/197. Godz. 20.00 Bilety 30-20 zł (piątek), 35-25 zł (sobota)

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo