Rodzice chcą poradni

  Rodzice chcą poradni

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Gdańsku zlikwidowano jedyną w Trójmieście i na Pomorzu Poradnię Konsultacyjną ds. Szczepień. Co stracili rodzice, dzieci i lekarze - opisuje Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
  Choć niewielka, a praktycznie "jednoosobowa" - była niezwykle popularna wśród rodziców i lekarzy, zarówno z poradni podstawowej opieki zdrowotnej, jak i pomorskich szpitali. W Konsultacyjnej Poradni ds. Szczepień, funkcjonującej w Przychodni Nadmorskiego Centrum Medycznego "Kołobrzeska" na gdańskim Przymorzu, fachowej rady i pomocy szukali przede wszystkim rodzice dzieci, które z różnych względów nie były szczepione zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Często o wskazówki prosili też lekarze, zajmujący się na co dzień małymi pacjentami chorymi przewlekle. I zawsze je otrzymywali .

  Niestety - poradnię zlikwidowano. Doktor Tadeusz Podczarski, dyrektor Szpitala Dziecięcego na gdańskich Polankach, uważa, że to wielki błąd. I - w opracowywanym właśnie programie "Zdrowie dla Pomorzan" - w zakresie pediatrii - postuluje jej reaktywację.

  Powstała ponad dziesięć lat temu z inicjatywy dr Marii Manitius - lekarza z poradni pediatrycznej w przychodni dawnego Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 2 przy ul. Kołobrzeskiej. Oprócz dr Manitius jedynym jej pracownikiem była dr Barbara Białynicka-Birula. I to ona przejęła pałeczkę po swojej szefowej, która w Szpitalu Specjalistycznym na Zaspie objęła funkcję ordynatora oddziału dziecięcego.

  Wkrótce okazało się, że poradnia jest bardzo potrzebna.
  - W roku 1999 udzieliliśmy 120 porad, rok później - 290, aż doszliśmy do ponad 400 rocznie - wspomina dr Barbara Białynicka-Birula. Jak na maleńką poradnię, czynną dwa razy w tygodniu po dwie godziny, to liczba imponująca. Porad telefonicznych, których pani doktor udzielała swoim kolegom po fachu przez telefon - nie sposób zliczyć. Każdego dnia było ich kilkadziesiąt.

  - Początkowo o poradę prosili lekarze prowadzący dzieci z problemami neurologicznymi lub ich rodzice - relacjonuje dr Białynicka-Birula. - Takie maluchy rozwijają się własnym tempem, są poddawane rehabilitacji , specjaliści, którzy je prowadzą, mają wątpliwości, jakie szczepionki, w jakiej dawce i kiedy podać małym pacjentom, by im nie zaszkodzić. W tym czasie "wakcynologia", czyli dziedzina medycyny zajmująca się szczepieniami ochronnymi, bardzo się rozwinęła. "Żywe" szczepionki (przeciw chorobie Heine-Medina) zostały wyparte przez szczepionki inaktywowane, czyli o wiele bardziej bezpieczne dla organizmu dziecka. Stare szczepionki zastąpiły nowe - nowoczesne, wykorzystujące zdobycze inżynierii genetycznej. Zmieniła się epidemiologia, pojawiły się nowe choroby - jak choćby żółtaczka typu B, a w ostatnich latach - superniebezpieczne meningokoki typu C (odpowiedzialne za przypadki sepsy), pneumokoki czy rotawirusy. Dzięki szczepieniom rodzice mogą ustrzec swoje dzieci przed tymi chorobami. Pod warunkiem, że wierzą w ich skuteczność i ich nie unikają.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo