Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gosiewska przeciw jądrówce

Tomasz Turczyn, Jacek Klein
Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska zapowiada protesty
Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska zapowiada protesty Ryszard Pietrasz
Działaczka ekologiczna Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska, lekarz pediatra z zawodu i mieszkanka nadmorskiego Darłowa, członkini komitetu terenowego PiS w powiecie sławieńskim, a prywatnie mama posła Przemysława Gosiewskiego z PiS, zapowiada ekologiczne protesty wymierzone w plany rządu Platformy Obywatelskiej dotyczące budowy elektrowni atomowych w naszym kraju.

To jej reakcja na zapowiedź rządu w sprawie przyspieszenia prac nad rozwojem energetyki jądrowej w Polsce.

Według rządu, pierwsza elektrownia może powstać już w 2030 roku. Za to Polska Grupa Energetyczna, zainteresowana udziałem w inwestycji, twierdzi, że mogłaby powstać już w 2020. Rozwojowi energetyki jądrowej sprzeciwia się organizacja Eko "Czuwanie", na której czele stoi Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska.

- Jestem przeciwniczką atomu - mówi twardo Czarnołęska-Gosiewska. - Uważam, że nie jest on do końca zbadany i może być potencjalnym zagrożeniem. Lepiej stawiać na energię odnawialną.
Czarnołęska-Gosiewska jest zaprawiona w "bojach" przeciwko atomowi. Po katastrofie w Czarnobylu utworzyła ekologiczną organizację. W tamtym okresie też pojawił się pomysł wybudowania elektrowni atomowej w pobliżu miejscowości Kopań. To jest kilka kilometrów od Darłowa.

- Protestowaliśmy bardzo gorąco przeciwko takiej lokalizacji elektrowni. To cała historia: napisaliśmy wtedy list otwarty do Sejmu RP. Zawiadomiliśmy prasę, zainicjowaliśmy serię spotkań z naukowcami będącymi "za" i "przeciw". Były zjazdy krajowe, międzynarodowe oraz spotkania ze społeczeństwem - wspomina tamte czasy. - Aktualnie jestem w stałym kontakcie z organizacjami ekologicznymi z całej Polski i nowe protesty będą miały szerszy wymiar niż poprzednie.
Według niej, w latach PRL Eko "Czuwanie" miało ogromne poparcie społeczeństwa, które wtedy sprzeciwiało się atomowym inwestycjom.

- Przed podjęciem decyzji o budowie elektrowni atomowej trzeba zorganizować kampanię informacyjną i to powinien zrobić rząd - uważa Czarnołęska-Gosiewska. - Po tym trzeba przygotować referendum z pytaniem: "Czy jesteś za wybudowaniem elektrowni atomowej?". My jako organizacja ekologiczna proponujemy już rozpocząć na ten temat ogólnopolską dyskusję.
Eko "Czuwanie" należy do Bałtyckiego Parlamentu Ekologicznego skupiającego Zielonych w krajach bałtyckich. Protestowało ono m.in. przeciwko poprowadzeniu dnem Bałtyku gazociągu oraz budowie obwodnicy przez chronioną Dolinę Rospudy. Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska jest znana także w rodzimym regionie ze swojej działalności proekologicznej.

- O protestach Eko "Czuwania" mówi się w naszej miejscowości do dziś - stwierdza Zofia Krakowiak, sołtys Kopania. - Panią Gosiewską wszyscy znają. My nie chcemy atomu na Pomorzu. Tutaj dynamicznie rozwija się agroturystyka, a taka inwestycja może ją zahamować.
Rząd zdeterminowany zabezpieczyć energetycznie kraj czeka więc twarda walka z ekologami. W sprawie energii atomowej faktycznie coś ruszyło w ostatnim czasie. W tym tygodniu Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie działań podejmowanych w zakresie rozwoju energetyki jądrowej. W celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju ma zostać przygotowany i wdrożony program polskiej energetyki jądrowej. Będzie on uwzględniać rozwój gospodarczy naszego kraju.

Pełnomocnik rządu do spraw polskiej energetyki jądrowej przygotuje i przedstawi Radzie Ministrów projekt tego programu, który określać będzie liczbę, wielkość i możliwe lokalizacje elektrowni jądrowych. Wśród wymienianych lokalizacji jest m.in. pomorski Żarnowiec. Rząd zobowiązał także ministra skarbu do zapewnienia współpracy Polskiej Grupy Energetycznej SA przy przygotowaniu i realizacji programu.

Według szacunków specjalistów, roczne zużycie energii w Polsce wzrośnie ze 150 do 270 TWh w 2025 roku. Konieczna będzie budowa nowych bloków energetycznych (stare bloki i tak będą musiały być wyłączone). Pomorze uważane jest za energetyczną pustynię i tutaj będą musiały powstawać nowe bloki energetyczne. Czy atomowe? Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z 24 lipca 2008 r., na świecie eksploatowanych jest 439 reaktorów energetycznych atomowych o łącznej mocy ponad 372 tys. MW, w budowie zaś znajduje się kolejnych 35 reaktorów o łącznej mocy prawie 30 tys. MW. Tylko w 2007 r. uruchomiono 3 nowe reaktory i rozpoczęto budowę 7 bloków.

Kto będzie skuteczniejszy?

We wtorek premier Donald Tusk ogłosił, że budowa elektrowni atomowych jest priorytetowa dla rządu. Premier jest też za lokalizacją jednej z nich w Żarnowcu. Rząd czeka jednak starcie z wprawionymi w bojach i często skutecznymi ekologami.

Eko "Czuwanie" zablokowało niedawno budowę drogi, gdzie rosły rzadkie gatunki drzew. Protestowało też przeciwko budowie zakładu mączki rybnej w Rusku. W końcu inwestor wycofał się. Według Karoliny Nakielskiej, wicewójt gm. Darłowo, szefowa Eko "Czuwania" potrafi uwrażliwić mieszkańców na skalę problemu. Ci, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że jest ona typem działacza społecznika, który nie odpuszcza, gdy uważa, że walczy w słusznej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki