Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protesty rolników na Pomorzu. Pikietują przeciwko wyprzedaży ziemi rolnej ZDJĘCIA

Hubert Bierndgarski
Protest rolników w Gdańsku, 14 marca
Protest rolników w Gdańsku, 14 marca Karolina Misztal/ Dziennik Bałtycki
Kilkuset rolników oraz związkowców z NSZZ "Solidarność" protestowało w największych pomorskich miastach przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom. Marsze odbyły się pod hasłem "Brońmy polskiej ziemi".

Głównymi ulicami miast przemaszerowały pochody rolników i związkowców. Na ulicach pojawiły się również traktory, których kierowcy wspierali pikiety.

W Gdańsku trasa pochodu prowadziła przez Olszynkę- Urząd Wojewódzki- Pomnik Trzech Krzyży i powrót ulicami przez ulicę Elbląską w kierunku Rafinerii Gdańskiej. Natomiast w Słupsku pikieta przemaszerowała od siedziby Starostwa Powiatowego w Słupsku ulicami Armii Krajowej, Henryka Pobożnego, Zamkową i Jagiełły na Plac Zwycięstwa pod ratusz Urzędu Miasta w Słupsku.

Na czas pikiet zablokowana została część ulic. Policjanci zapewniają jednak, że nie było żadnych incydentów.

Rolnicy oraz przedstawiciele związków zawodowych pikietują od grudnia 2012 roku. Domagają się w ten sposób stworzenia możliwości preferencyjnego kupowania ziemi przez polskich rolników oraz uszczelnienie prawa i procedur przetargowych w taki sposób, aby ziemia nie była przejmowana przez kapitał zagraniczny. Chodzi między innymi o wyeliminowanie tak zwanych "słupów" czyli osób, dysponujących pieniędzmi zagranicznych inwestorów, którzy wykupują ziemię.

- Taka sytuacja uniemożliwia zarówno powiększenie dotychczas istniejących gospodarstw jak i powstawanie nowych, które są szansą na stworzenie nowych miejsc pracy dla rolników mieszkających na wsi. Polskich rolników po prostu nie stać na wykupy ziemi. Nie są w stanie konkurować finansowo z wielkimi, zagranicznym firmami rolnymi - mówił w czasie wiecu w Słupsku Tadeusz Pietkun, zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność w Słupsku. - Warto jednocześnie dodać, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowuje już nowe rozporządzenia, które mają uszczelnić system gospodarowania ziemią rolniczą. Pierwszy zmiany w ustawach weszły już w życie. Zmiany to efekt tak zwanego "porozumienia szczecińskiego" wypracowanego w 2012 roku pomiędzy urzędnikami z ministerstwa rolnictwa oraz związkowcami i rolnikami.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki