Menu Region

Święto wody

Święto wody

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Piotr Dwojacki

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Święto wody Święto wody
Sobotni "Dziennik Bałtycki" opublikował tekst "Trzeba przywrócić Wisłę życiu!", autorstwa Tomasza Sowińskiego, kiedyś wojewody gdańskiego, obecnie - prezesa Związku Miast Nadwiślańskich. Dzień wcześniej ukazał się mój materiał, wynikający z tej samej motywacji - chęci polemiki ze Sławomirem Nowakiem, ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Obaj z Sowińskim, na dwa różne sposoby, dyskutujemy z ministrem, który na łamach "Dziennika Bałtyckiego" promował niemal religijny pogląd, że Wisła jest gorsza od Odry i że należy sobie na wiele lat odpuścić troskę o jej wykorzystanie na potrzeby żeglugi.

Po publikacji polemik dotarły do mnie - i, jak słyszę, do Tomasza Sowińskiego również - pozytywne dla nas obu komentarze z różnych stron: zielonej, czerwonej, czarnej, a nawet pomarańczowej. A zapalczywa, emocjonalna myśl krytyczna stała się - co poniekąd zawdzięczamy ministrowi - zaczynem konstruktywnego myślenia o tym, jak zorganizować na rzecz Wisły różne środowiska: polityczne, biznesowe, ekologiczne, urzędnicze, hobbystyczne.
I wszelkie inne, które nie chcą się pogodzić z myślą o dalszej degradacji największej niegdyś drogi wodnej w Europie.

Dla nikogo nie jest pocieszeniem, że w górę Wisły miałaby popłynąć Marynarka Wojenna. Jak przeciekło z kręgów rządowych, wojskiem pływającym po morzu najlepiej się zarządza spod Pałacu Kultury i Nauki. A defilujący po Warszawie marynarze mogą się stać niewątpliwą atrakcją i magnesem przyciągającym turystów. Zresztą warszawka jest przekonana, że najlepszym rozwiązaniem dla Polski jest przeniesienie do stolicy wszystkich instytucji i firm. I wszystkich pieniędzy. Ale o tym kiedy indziej.

Zatem: Nowak skrytykowany, a że niebawem pierwszy dzień wiosny, to i Marzanna utopiona (w Wiśle). Czyli zaczyna się nowe życie i należy przystąpić do myślenia i działania z nową, wiosenną energią i optymizmem. Zatem po cichu powiem, że szykuje się inicjatywa zmierzająca do wspólnego działania na rzecz Wisły.

Pierwsze szczegóły tej inicjatywy zostaną ogłoszone 22 marca, w Światowy Dzień Wody. To święto ONZ dedykowane wszechstronnemu wykorzystaniu i ochronie czystych wód dla pożytku ludzi i przyrody. W 2013 roku hasłem święta jest współpraca związana z wodą. W ramach tej współpracy, jak woła prezes Związku Miast Nadwiślańskich, przywróćmy Wisłę życiu!

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano


7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Brak wizji min. Nowaka jest za bardzo widoczny

+10 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

123 (gość)  •

Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że S.Nowak nie ma kompetencji ani wizji rozwoju transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Po prostu jest kolegą premiera z tej samej partii, ten dał mu jakieś ministerstwo (bo do jakiego pasuje politolog Nowak?), a minister dobrał sobie kilku wiceministrów, którzy odwalają za niego robotę. On tylko świeci nazwiskiem (a może i twarzą, bo przecież były model).

odpowiedzi (0)

skomentuj

Podziwiam tych kretynów co namiętnie stawiają minusy

+18 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

/ oksza (gość)  •

I to niezależnie od tematu i treści odpowiedzi.
Depresja? Autyzm? Nie mogą wcelować???

odpowiedzi (0)

skomentuj

hasło "Wisła", realizowane przez PO

+27 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ludwik (gość)  •

"trzymajmy się "koryta" i płyńmy z prądem".

skomentuj

@ludwik

+16 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jaś niebieski (gość)  •

Czy to Przedwiosenne Oratorium tak na mózgi działa. Co to jest Wisła?-Jest to rzeka w Polsce zawierająca całą tablicę Mendelejewa z niewielkim dodatkiem HO! Chyba że chodzi o akcje "WISŁA" z 28.04.1947 r. Niech Wszechwładny Sławomir, dokończy co zaczął ;Drogi lądowe,kolejowe. A o rzece zdecydują Fachowcy. Pozdrawiam z napięciem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

jaś

+18 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jaca (gość)  •

Kijem, SKURW-SYNEM zawracać nurt rzeki.Tuczniki,Knury,Maciory,Warchlaki, najlepsze koryta Bukowe nie toną. Hej..

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ale to już było i nie wróci więcej...

+32 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

/ oksza (gość)  •

Mówię o programie Gierka: WISŁA 2000.
Ech, to był program.

skomentuj

mina

+26 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gość (gość)  •

Trzeba by zacząć od tego, co spowodowało, że program z lat 60 został zarzucony. Gdzie leży mina, a może torpeda.

odpowiedzi (0)

skomentuj