Obiecał szybkie rekompensaty

  Obiecał szybkie rekompensaty

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W 2010 r. rybacy mogą liczyć na zwiększenie ogólnego limitu na połów dorszy o ponad 15 procent. Natomiast w 2012 r. na łowiska powinny wrócić wszystkie polskie kutry dorszowe. Zapowiedział to wczoraj Kazimierz Plocke, wiceminister do spraw rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który spotkał się w Ustce z rybakami.
  Minister mówił również o wypłatach rekompensat za postoje w portach. To temat szczególnie ważny dla rybaków, którzy nie będą w tym roku łowili. Tym bardziej że wypłaty planowane są dopiero za kilka miesięcy. W tym roku funkcjonuje nowatorski system podziału limitu dorszowego.

  Dokonano go na podstawie długości kutra. Łącznie uprawnionych do połowów jest 147 kutrów, które do odłowienia będą miały 10 125 ton dorszy. Średnio każda z jednostek będzie mogła złowić ok. 68 ton ryb. Z listy tej wyłączone są kutry o długości nieprzekraczającej 8 m, które będą miały osobny, roczny limit połowowy w wysokości 1129 ton. Każdy z armatorów kutra o długości poniżej 8 metrów nie będzie mógł jednak złowić więcej niż 15 ton.

  - Dzięki takiemu podziałowi i losowaniu będziemy mieli pewność, że nie zostanie przekroczona ogólna kwota połowowa przyznana Polsce - przekonuje Kazimierz Plocke, wiceminister do spraw rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Chcemy, aby taki system obowiązywał przez trzy lata. Co roku inna grupa kutrów będzie łowić i inna będzie otrzymywać odszkodowania. Ponieważ jest to nowe rozwiązanie, niestosowane do tej pory w innych krajach, chcemy za sześć miesięcy zweryfikować dane i sprawdzić, czy system się sprawdza.

  Rybacy, których kutry nie będą mogły łowić dorszy, dostaną od rządu odszkodowania. Wstępnie ministerstwo na każdy kuter, który w 2009 r. nie będzie łowić, przeznaczyło od 130 do 200 tys. zł. (w zależności od wielkości jednostki). Dodatkowo na każdego z pracowników kutra przeznaczono około 8 tysięcy złotych. Poza tym armatorzy tych jednostek mają pozwolenie na połów innych ryb. Sama wypłata rekompensat budziła jednak wśród rybaków bardzo wiele obaw.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo