Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanieczyszczone powietrze na Pomorzu. Mieszkańcy regionu muszą oddychać substancjami rakotwórczymi!

Kazimierz Netka
www.sxc.hu
Pomorskim powietrzem lepiej nie oddychać zbyt głęboko, bo daleko mu do spełnienia norm. Gdyby na mapie zaznaczyć kolorem czerwonym obszar, gdzie według tych norm oddychanie może przyczynić się do zachorowań, na przykład na nowotwory, to cały nasz region byłby czerwony. To wyniki badań powietrza, które przeprowadzono według unijnych norm. Przedstawiła je Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej.

Zgodnie z nimi wystarczy, by w jednym miejscu stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych stężeń szkodliwej substancji, na przykład rakotwórczej, a już cały region uznaje się za niesprzyjający jego mieszkańcom.

Najgorsze w Pomorskiem jest powietrze w dużych miastach. Tu notuje się przekroczenia dopuszczalnych norm ilości np. rakotwórczego benzoalfapirenu, a także pyłu - to skutek nadmiernej emisji dymu z pieców węglowych. I choć działania naprawcze trwają od lat, to jeszcze niedawno alarmowaliśmy, że np. w Słupsku stężenie benzoalfapirenu w centrum miasta czterokrotnie przekraczało normy.

Tylko do roku 2012 na terenie województwa pomorskiego prowadzono 6 programów ochrony powietrza. Programy te dotyczą kilku stref - aglomeracji trójmiejskiej, kwidzyńsko-tczewskiej, kartusko-kościerskiej, słupskiej, pucko-wejherowskiej. Dla tych stref były realizowane programy ochrony powietrza. Wśród nich m.in. wymiana nawierzchni dróg, zmiana organizacji ruchu, inwestowanie w tabor elektryczny i gazowy.

- Działania naprawcze jak do tej pory nie dały oczekiwanych rezultatów - usłyszeliśmy nieoficjalnie. - Zbyt krótko trwały, za mało z nich zrealizowano. Ale - generalnie - w niemal wszystkich rejonach zanotowano poprawę jakości powietrza.
Najgorzej jest nadal w Trójmieście, gdzie obszar występowania nadmiernej ilości rakotwórczego benzoalfapirenu powiększył się w stosunku do roku 2007. Obejmuje on nisko położone tereny Trójmiasta - ciągnie się od Gdańska Lipców do gdyńskiego Oksywia, a także w rejonie Gdańska Osowej - wynika z informacji, które przekazała Michalina Bielawska z Fundacji Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej.

Nadal - głównie w Trójmieście - jest też problem z zapyleniem pyłami tzw. zawieszonymi PM10 (to mieszanina drobnych cząstek o różnych rozmiarach i o różnym składzie chemicznym, powodująca problemy zdrowotne szczególnie u osób starszych i dzieci). Takich obszarów przybyło, zarówno w Gdańsku, jak i w Gdyni. W Gdyni to Witomino i Mały Kack, a w Gdańsku: Śródmieście, Siedlce oraz Wzgórze Mickiewicza.

Z kolei w strefie kartusko- kościerskiej, kwidzyńsko-tczewskiej, pucko-wejherowskiej oraz w Słupsku nadal jest za dużo benzoalfapirenu. Ponadto w strefie pucko-wejherowskiej coraz bardziej daje się ludziom we znaki pył.
- Boimy się pyłów, ale wolimy nie pamiętać, że nadal najgroźniejszy jest dym papierosowy - ostrzega Krystyna Szymańska, dyrektor Fundacji ARMAAG.

Dlaczego na benzoalfapiren (bap) oraz na pył zwracamy tak dużą uwagę?
Bap jest substancją rakotwórczą, powstającą w domowych piecach. Pył zaś jest nośnikiem różnych szkodliwych substancji - z nim dostają się one do górnych dróg oddechowych, a w przypadku pyłu o najmniejszych rozmiarach, oznaczanego symbolem PM 2,5 - dostają się głęboko do płuc i przenikają do krwiobiegu - wynika z informacji, które przekazała Anna Skwarska z Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zanieczyszczone powietrze na Pomorzu. Mieszkańcy regionu muszą oddychać substancjami rakotwórczymi! - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki