Menu Region

Polsko-hiszpańskie konsorcjum wygrało przetarg na budowę...

Polsko-hiszpańskie konsorcjum wygrało przetarg na budowę PKM. Zbuduje ją za ponad 716 mln zł

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP

3Komentarze Prześlij Drukuj
Polsko-hiszpańskie konsorcjum wygrało przetarg na budowę PKM. Zbuduje ją za ponad 716 mln zł Polsko-hiszpańskie konsorcjum wygrało przetarg na budowę PKM. Zbuduje ją za ponad 716 mln zł

(© materiały prasowe PKM)

Polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Budimex S.A. i Ferrovial Agrovial Agroman S.A. zostało zwycięzcą przetargu na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Konsorcjum zaproponowało najniższą cenę realizacji inwestycji - 716 mln 136 tys. zł brutto.
Rzecznik spółki Pomorska Kolej Metropolitalna Tomasz Konopacki poinformował w przesłanym komunikacie, że w czwartek samorządowa spółka PKM S.A. zakończyła ocenę dziewięciu ofert, jakie wpłynęły w II etapie przetargu na budowę kolei. "Zwycięzcą przetargu zostało polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Budimex S.A. i Ferrovial Agrovial Agroman S.A., które zaproponowało najniższą cenę realizacji inwestycji - 716 mln 136 tys.
zł brutto" - podano.

Jak wyjaśnił Konopacki, "wszyscy uczestnicy przetargu mają 10 dni na wniesienie ewentualnych odwołań; następnie całą dokumentację skontroluje jeszcze Urząd Zamówień Publicznych. Podpisanie umowy pomiędzy PKM S.A. i wykonawcą planowane jest do końca kwietnia, aby jeszcze wiosną wykonawca mógł wejść na teren budowy".

W przetargu oferty złożyły też m.in. Mostostal Warszawa, konsorcjum: Korporacja Budowlana Doraco, spółka Feroco i firma "Gotowski" Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe oraz firmy z Hiszpanii i Włoch. Najdroższą ofertę, na kwotę 1 mld 174 mln, złożyła hiszpańska firma FCC Construccion S.A.

Przetarg obejmował zarówno prace budowlane (inwestor dysponuje już projektem budowlanym, który przekaże wykonawcy), jak i telematyczne (w tym przypadku wykonawca będzie musiał zaprojektować i wykonać wszystkie niezbędne systemy sterowania ruchem na linii kolejowej). Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie wybudowanie całej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i przekazanie jej inwestorowi do 30 kwietnia 2015 roku.

Konopacki poinformował, że zakończyło się już wyburzanie ponad 60 budynków oraz wycinka ok. 20 tys. drzew rosnących w pasie kolejowym PKM. Do końca kwietnia teren ma być uprzątnięty. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest wiosną.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - największej inwestycji infrastrukturalnej samorządu województwa pomorskiego - kosztować ma łącznie ok. 760 mln zł netto, z czego ponad 500 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Nowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej połączy się z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna.

Dzięki PKM zarówno z Gdańska, jak i z Gdyni można będzie dojechać pociągiem do Portu Lotniczego w niecałe 25 minut. Oddanie do użytku całej nowej linii PKM planowane jest w połowie 2015 roku. Przewiduje się, że z PKM będzie korzystać rocznie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

linia kolejowa

+20 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hbr (gość)  •

na tej trasie powinna powstać już o wiele wcześniej (tzn. jej odtworzenie, bo kiedyś dawno temu jeszcze istniała). Ciekaw jestem, dlaczego akurat teraz będą ją od nowa reaktywować, skoro mogło to już z powodzeniem hulać, lecz jak zwykle nikt nie mógł czy potrafił się dogadać między miastami ościennymi w województwie pomorskim? Ja nie wiem, że tu u nas zawsze jakiś problem wystąpi, podczas gdy inni się patrzą na nasz region, podłapując pomysły i realizując je u siebie. Przegrana na każdym kroku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

rok 3000

+27 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kolejarz (gość)  •

ta kolej powstanie w roku 3000, po kolejnych rozbiorach polski, za jej budowę wezmą się niemcy!

odpowiedzi (0)

skomentuj

No i dobrze, że najniższa cena

+12 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kaszeba (gość)  •

Juz trochę się nudno robi i sytuacja rzednie po aferach z budów autostrad w kraju I tu niespodzianka, będziemy mieli swoje własne lokalne afery z brakoróbstwem, tandeta, niewypłacalnością i upadaniem małych podwykonawców itp Niech tam w Polsce sobie nie myślą, że my gorsi Tez mamy swoje puste łby "na stanowiskach"...

odpowiedzi (0)

skomentuj