Grudzień '70 z domowej szuflady

  Grudzień '70 z domowej szuflady

  Piotr Niemkiewicz, Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Apel o odtworzenie historycznej wystawy "Od Grudnia'70 do Sierpnia'80" przyniósł nieoczekiwane efekty. Z naszą redakcją kontaktują się kolejne osoby, które przez 38 lat w domowych archiwach przechowywały amatorskie fotografie wykonane w 1970 roku w Trójmieście.
  Dzięki temu planowana wystawa może zostać uzupełniona o niepublikowane wcześniej, sensacyjne materiały! Jako pierwszy grudniowe fotografie (opublikowane w ostatni piątek w "Polsce Dzienniku Bałtyckim") przesłał nam Stanisław Plichta z Niemiec. Kolejny sygnał dotarł do redakcji z Półwyspu Helskiego - swoje zdjęcia z Grudnia'70 udostępnił nam Justyn Narkowicz z Jastarni. Pan Narkowicz fotografie wykonał własnoręcznie w ciągu kilku pierwszych zdjęć robotniczego protestu. Mieszkaniec Jastarni doskonale pamięta tamte czasy.

  - Wracaliśmy z pracy, gdy zobaczyłem, że na skrzyżowaniu coś się stało - opowiada jastarnianin. - Wokół biegali ludzie w kaskach i z łomami. Pomyśleliśmy, że to pewnie jakiś wielki karambol.
  Niedługo później młody pracownik drukarni na Łąkowej wrócił do stancji w Gdańsku Wrzeszczu, ale długo na miejscu nie usiedział. Wieczorem wrócił do centrum, pod dworzec. Wokół kłębiły się tłumy robotników, a niedaleko też uzbrojonych po zęby milicjantów.

  - Za nami przejeżdżały pociągi, a z okien wyglądali ludzie - relacjonuje Justyn Narkowicz.
  - Mówiliśmy do nich o tym, co tu się stało, i krzyczeliśmy, żeby zawieźli wiadomości do innych miast.
  Chwilę później robotnicy chwycili w ręce kamienie z torowiska i zaczęli nimi miotać w kierunku sił porządkowych. W odpowiedzi w ich strony poleciały petardy oraz te same kamienie.
  - Bałagan był niesamowity, ale ku naszemu zdziwieniu następnego dnia wszystko wyglądało tak, jakby nic się nie stało - opowiada mieszkaniec półwyspu.

  Gdy kolejnego dnia zaczął płonąć budynek Komitetu Wojewódzkiego, Narkowicz został "oddelegowany" przez kolegów z pracy na miejsce wydarzeń. Wcisnęli "młodemu" w ręce starego Druha i kazali sprawdzić, co się dzieje w mieście, a potem zdać relację.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo