Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Chcieli zostać w Malborku

  Chcieli zostać w Malborku

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  To miał być pierwszy czterogwiazdkowy hotel w okolicy. Chluba miasta odwiedzanego corocznie przez pół miliona turystów. Na razie zamiast niego jest mroczna tajemnica sprzed 64 lat i szczątki prawie dwóch tysięcy osób, dla których trzeba znaleźć miejsce wiecznego spoczynku. Zagadkę masowego grobu próbuje wyjaśnić Jacek Skrobisz
  Dom Polski przy ul. Solnej w Malborku nie mógł równać się świetną przeszłością z zamkiem wielkich mistrzów, ale swój epizod w historii tych ziem też odegrał. To tu w 1920 roku odbył się plebiscyt, którego wynik zadecydował, że Malbork (Marienburg) po I wojnie światowej znalazł się w granicach Niemiec.

  Potem - już za czasów Polski - w tym domu mieściło się kino, jeszcze niedawno siłownia, sklepik z pamiątkami.
  W końcu, wraz z pobliskimi garażami, budynek przeznaczony został do rozbiórki, by ustąpić miejsca ekskluzywnemu hotelowi, jaki zamierza tam postawić Europejski Fundusz Hipoteczny. Prace ruszyły w październiku. Jakie musiało być zdumienie, a może i przerażenie operatora koparki wgryzającej się w grunt pod fundamenty, gdy wśród zwałów ziemi zobaczył bielejące ludzkie kości. Prace wstrzymano, wezwano policję i prokuraturę. Łącznie znaleziono szczątki należące do kilkudziesięciu osób.

  Zbadał je biegły sądowy. Orzekł, że pochodzą z czasów II wojny światowej. Prokuratura uznała więc, że to ofiary walk o miasto, jakie toczyły się między wojskami niemieckimi i radzieckimi na początku 1945 roku. Zorganizowano pochówek na cmentarzu Komunalnym, a śledztwo umorzono.
  Już wtedy na internetowym forum historycznym marienburg.pl pojawiły się głosy protestu. Anonimowi internauci wyrażali swoje oburzenie zarówno na sposób przeprowadzenia ekshumacji, jak i pospieszne zamknięcie sprawy.

  Pojawiły się hipotezy, że może tam być więcej pogrzebanych zwłok, choć historycznych przekazów na temat masowego grobu w tym miejscu nigdy nie było. A jednak podejrzliwość historyków amatorów okazała się w tym wypadku jak najbardziej uzasadniona. W listopadzie robotnicy natrafili na kolejne kości. Coraz więcej i więcej. Do chwili obecnej liczbę spoczywających tam osób szacuje się na 1800.
  1 3 4 5 »

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  może to wygląda nie co inaczej

  stary (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 27

  tam nie daleko przecież był obóz w obecnym Sztutowie /Stutthof/ czy przypadkiem nie są to więźniowie tego obozu, którzy byli przepędzani przez SS do innych obozów w głębi Rzeszy przed przybyciem...rozwiń całość

  tam nie daleko przecież był obóz w obecnym Sztutowie /Stutthof/ czy przypadkiem nie są to więźniowie tego obozu, którzy byli przepędzani przez SS do innych obozów w głębi Rzeszy przed przybyciem rozwydrzonej hordy rosyjskich wojsk??zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a nikt nie zauwazył...

  kwik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 23

  ... we wczorajszej Panoramie jak prowadzi się ekshumację? Kilof zastąpił koparkę. Skandal i bezprecedensowa ignorancja tak decydentów wszelkich jak i prowadzących sprawę.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo