28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Francuzi podpalą bastiony

  Francuzi podpalą bastiony

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zapłoną XVII-wieczne gdańskie bastiony, podpalaczami będą Francuzi. Ogień widać będzie nawet na Oruni. Na Opływie Motławy pojawi się wodna instalacja, zaś na placu Wałowym zobaczymy "Mokre wesele" - a ślub wezmą Rosjanie. Takie atrakcje czekają nas latem, podczas XIII już Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych i Plenerowych Feta.
  Festiwal odkrywa dla teatru nowe przestrzenie Gdańska. Tym razem to bastiony fortyfikacji Dolnego Miasta, będące częścią potężnego systemu obwarowań Gdańska.

  - To bardzo trudne przedsięwzięcie, żeby zagrać na bastionach czy Opływie Motławy - mówi Elwira Twardowska, szefowa klubu Plama, który jest organizatorem festiwalu. - Myślę, że tym razem Feta, poza walorami artystycznymi, teatralnymi, będzie miała walory turystyczno-krajoznawcze, bo tamtej strony miasta nie ogląda się na co dzień.
  Takie widoki na Stare Miasto, jakie podziwiać można z bastionów, są wyjątkowe. Chyba z żadnego miejsca Gdańsk tak pięknie nie wygląda. Jednocześnie na bastionach tworzą się naturalne przestrzenie amfiteatralne, co też daje dodatkową urodę temu miejscu. Od razu lepiej się ogląda. Można usiąść lub stanąć trochę wyżej, żeby sobie swobodnie zobaczyć spektakl.

  W piątek Elwira Twardowska rozmawiała z Zarządem Dróg i Zieleni, które z bastionów - Gertruda, Żubr czy Wilk będzie można wykorzystać. Już wiadomo, że na tych najwyższych zagra szalony francuski teatr Carabosse, który słynie z efektownych instalacji płonących.

  - Francuzi w listopadzie byli w Gdańsku, oglądali bastiony i są zauroczeni tą przestrzenią - dodaje Elwira Twardowska. - Myślę, że będzie to piękny widok zarówno dla widzów, jak i dla tych którzy jadąc Traktem Świętego Wojciecha, będą oglądali spektakl z okien samochodów. Teatralny ogień będzie widać także na Oruni Górnej.

  Organizatorów Fety czekają jeszcze rozmowy z Zarządem Melioracji, któremu podlega Opływ Motławy (dawne fosy wewnętrzne).

  - Część spektakli chcemy bowiem wyprowadzić na wodę. Czy dostaniemy zgodę, czy głębokość jest odpowiednia? Jeszcze nie wiemy - mówi szefowa Fety, Elwira Twardowska. - Marzy mi się, aby pokazać tam przepiękny spektakl z Tel Awiwu. Izraelczycy byli już w Gdańsku i pokazali piękne pływające instalacje. Na pewno wejdziemy na plac Wałowy. Niewielu gdańszczan wie, gdzie się to miejsce znajduje.

  Tymczasem na placu jest śliczny budynek - stara hurtownia. Chcielibyśmy, żeby był on tłem do spektaklu teatru Akhe, który przyjedzie do nas z Sankt Petersburga. Rosjanie pokażą "Mokre wesele". Przedstawienie jest idealnie wpisane w taką przestrzeń.

  Plac Wałowy, w pobliżu Bramy Nizinnej, to autentyczny stary Gdańsk. Jeszcze nie pracują tam konserwatorzy, jeszcze trochę okien zabitych jest deskami, ale to naprawdę piękne miejsce. Mamy pomysł, aby gdańscy przewodnicy oprowadzali gości Fety po bastionowych lochach. Wyprawa w głąb ziemi znakomicie pasowałaby do tematu Fety... Motywem przewodnim będą żywioły - ogień, woda, powietrze i ziemia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo