18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka z podziałem na płeć. Uroczyste otwarcie szkoły Fregata w Gdańsku [ZDJĘCIA, FILM]

Ewelina Oleksy
W Gdańsku uroczyście otwarto szkołę FREGATA prowadzoną przez Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju. Placówka mieści się w budynku po zlikwidowanym Gimnazjum 23 w centrum Starej Oliwy. W szkole oddzielnie uczy się chłopców i dziewczęta.

Choć przedszkole, Szkoła podstawowa dla Chłopców i Szkoła Podstawowa dla Dziewcząt w nowej siedzibie przy ul. Cystersów działają od września, to we wtorek uroczyście otwarto ją po remoncie. Stowarzyszenie SKWER, któremu budynek po zlikwidowanym Gimnazjum nr 23 w drodze konkursu przekazało miasto, na przystosowanie obiektu do potrzeb dzieci wydało 300 tys. zł. Pieniądze udało się zebrać dzięki rodzicom i sponsorom.

Gdańska szkoła FREGATA to pierwsza i jedyna placówka edukacyjna na Pomorzu oferująca naukę z podziałem na płeć. Podział dotyczy też nauczycieli - chłopców uczą panowie nauczyciele, a dziewczynki panie nauczycielki.

- To dla niektórych może wydawać się dziwne, ale na zachodzie tego typu szkoły są bardzo popularne. My stworzyliśmy swoją korzystając m.in. z tych pozytywnych doświadczeń zachodnich. Absolwenci takich szkół dostają się na najlepsze uczelnie. Chcemy być szkołą nowoczesną - taką, która dostosowuje się do ucznia, a nie każe uczniowi dostosować się do siebie. Dlatego też u nas każdy uczeń jest przypisany do konkretnego nauczyciela, który oprócz prowadzenia lekcji, pracuje z nim indywidualnie i dba o jego całościowy rozwój- wskazuje Łukasz Balwicki, wiceprezes Stowarzyszenia SKWER. - W dalszych planach stowarzyszenia jest także uruchomienie gimnazjum oraz liceum. Tak by cykl nauki z podziałem na płci mógł być pełny. Ta szkoła będzie rosnąć razem z uczniami- dodaje Balwicki.

Na wtorkowej uroczystości otwarcia pojawił się m.in. prezydent Paweł Adamowicz. - Nie jestem psychologiem, ale być może jest tak, że chłopcy ucząc się razem koncentrują się bardziej na nauce, a nie na tym by przypodobać się dziewczynom, i na odwrót. Kiedyś przecież edukacja była prowadzona osobno dla płci męskiej i żeńskiej i przynosiło to dużo pozytywnych efektów. Ta szkoła to powrót do tradycyjnych form edukacji. I dopóty dopóki rodzice chcą tu posyłać dzieci, a dzieci dobrze się tu czują, to jest to placówka potrzebna - powiedział prezydent Adamowicz

Szkołę poświęcił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. - Jesteście jak mali żołnierze w mundurkach - zwracał się do uczniów FREGATY metropolita. - Macie swoje logo, krawaty, piękne i niewinne oczy. To największy kapitał, który wnosicie do tej szkoły. Ten budynek zawsze był szkołą katolicką i dzięki wam te wartości będą tu kontynuowane i rozwijane. To nikogo w dewocje nie wprowadzi, ale rozwinie waszą osobowość. "Wypłyń na głębię" to zawołanie na trzecie tysiąclecie Jana Pawła II, a szkoła FREGATA to właśnie wypłynięcie na głębię nauki, wychowania, świata i na spotkanie ze Stwórcą - mówił arcybiskup i gratulował rodzicom wyboru. - Nie mam wątpliwości, że to dzieło będzie miało Bożą pieczęć - zaznaczył.

Obecnie w szkole uczy się 112 dzieci.

Więcej na ten temat znajdziesz w serwisie gdansk.naszemiasto.pl

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki