Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naucz się pierwszej pomocy z A1

Sebastian Dadaczyński
Na zdjęciu: zawody PCK w udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom wypadków.
Na zdjęciu: zawody PCK w udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Gazeta Wrocławska
Gdańsk Transport Company, koncesjonariusz autostrady A1, opracował specjalny film o udzielaniu pierwszej pomocy.

Film jest podzielony na kilka odcinków. Pierwsza część poświęcona jest zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ocenie stanu poszkodowanych. W drugiej fachowcy wyjaśniają, co robić, gdy poszkodowany jest przytomny, oddycha i krwawi na skutek urazu, zaś w trzeciej dowiemy się m.in., jak opatrzyć ranę, by nie pogorszyć stanu poszkodowanego.

Wszystkie części filmu umieszczone są na Facebooku pod nazwą profilu "AmberOne Autostrada A1". Co ciekawe, na tych, którzy najszybciej i prawidłowo odpowiedzą na pytania, czekają nagrody.

- Opracowaliśmy film, pokazujący, jak udzielać pierwszej pomocy, mając na uwadze bezpieczeństwo kierowców i pasażerów - tłumaczy Anna Kordecka z firmy Gdańsk Transport Company. - Warto pamiętać, że udzielanie pomocy podczas wypadku, na przykład na autostradzie, jest naszym obowiązkiem.

Co prawda autostrada jest najbezpieczniejszą drogą - żadnych drzew, szerokie pasy do jazdy, ogrodzenie na całej długości trasy przed zwierzyną - to jednak i tu zdarzają się wypadki, w tym śmiertelne. Najtragiczniejszy pod tym względem był 2010 rok. Latem tamtego roku mercedes - którym kierował 61-letni mieszkaniec Tczewa - uderzył w bariery ochronne, a później w betonowy filar mostu. Siła uderzenia była tak silna, że przód pojazdu został całkowicie zniszczony, a kierowca zginął na miejscu. Zaledwie chwilę później doszło do drugiego wypadku.

Inny kierowca, 52-letni mieszkaniec Katowic, który prawdopodobnie obserwował zdarzenie z udziałem mercedesa, zagapił się i wpadł na bariery. Niestety, pomimo reanimacji, nie przeżył. W wakacje 2010 r. na autostradzie A1 zginęła też 31-letnia kobieta w ósmym miesiącu ciąży, a wraz z nią dziecko. Fiat doblo wjechał pod naczepę stojącej ciężarówki.

Warto podkreślić, że co roku Gdańsk Transport Company wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku przeprowadza akcję pod nazwą "Tydzień bezpieczeństwa". Podczas tych działań pracownicy koncesjonariusza i policja uświadamiają kierowcom zagrożenia, ale także sprawdzają stan techniczny pojazdów.

- Wychodzimy z założenia, że bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze - dodaje Anna Kordecka.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki