Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Zainicjowano nową formułę współpracy między państwami Europy północnej i środkowej ZDJĘCIA

Kazimierz Netka
Nowa formuła współpracy państw Europy Północnej i środkowej została w środę zainicjowana w Gdańsku. Jej inauguracją jest spotkanie 12 ministrów spraw zagranicznych, w Dworze Artusa.

W Dworze Artusa w Gdańsku obradują szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Polska, Węgry), Nordyckiej Rady Ministrów (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja) oraz Państw Bałtyckich (Estonia, Litwa, Łotwa). Przyjechali, by porozmawiać o partnerstwie Wschodnim Unii Europejskiej (dotyczącym 6 krajów spoza UE: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy). Ministrowie rozmawiają też o sposobach wychodzenia z kryzysu.

Obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej pozwoli na zrealizowanie tego, co wcześniej nakreślili szefowie państw podczas spotkania w Wyszehradzie - powiedział Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej. - Przede wszystkim zaś chodzi o wzmocnienie połączeń transportowych w tej części Europy, na osi północ - południe. Mamy wspólne interesy, łączy nas rynek energii. Według ministra Radosława Sikorskiego, to szansa, byśmy stali się bardziej konkurencyjni, by nasi konsumenci mieli dostęp do tańszej i bezpiecznej energii, abyśmy wszyscy mogli korzystać z dobrodziejstw wspólnego rynku. To spotkanie, jest wspólną inicjatywą Polski i Szwecji - stwierdził minister Radosław Sikorski. Obecni tu ministrowie spraw zagranicznych reprezentują kraje, w których mieszka około 96 milionów Europejczyków

- Część świata, którą reprezentujemy, jest ósmą globalną gospodarką - stwierdził Carl Bildt, minister spraw zagranicznych Królestwa Szwecji. - Rozwijamy się bardzo dynamicznie i myślę, że inicjatywa tego wspólnego spotkania była bardzo dobrym pomysłem. Przygotowania do spotkania w Gdańsku trały długo. Spotkaliśmy się z Grupą Wyszehradzką i uważam to za sukces. Myślę, że współpraca w rejonie Europy północnej i środkowej będzie lepsza. Dzisiaj omawialiśmy unijne podejście do polityki spraw zagranicznych, energetycznej. konkurencyjności. Po pierwszej części obrad okazuje się, że spotkanie przynosi pożytek i te spotkania zamierzamy kontynuować.

Dużo uwagi poświęcono w Gdańsku partnerstwu wschodniemu. W bieżącym roku możemy się spodziewać sporego sukcesu, przed wszystkim w zakresie zacieśnienia współpracy Unii Europejskiej z Ukrainą - jeżeli chodzi o umowę stowarzyszeniową i wspólnego handlu. Są szanse na dokończenie rozmów z innymi krajami. Zawarte zostaną umowy stowarzyszeniowe nowego typu, co umożliwi wprowadzenie w krajach stowarzyszonych nawet 60 procent acquis communautaire - wspólnotowego dorobku prawnego.

W Gdańsku obradowali ministrowie spraw zagranicznych: Carl Bildt - Szwecji, Miroslav Lajčák - Słowacji, Karel Schwarzenberg - Czech, Zsolt Németh - sekretarz stanu Węgier, Villy Sovndal - Danii, Urmas Paet - Estonii, Erkki Tuomioja - Finlandii, Össur Skarphédinsson - Islandii, Espen Barth Eide - Norwegii, Edgars Rinkēvičs - Łotwy, Linas Linkewičius - Litwy i Radosław Sikorski - Polski.

Erkki Tuomioja - minister spraw zagranicznych Finlandii - gościł też na Uniwersytecie Gdańskim.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki